Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Musluklardan Arsenikli Su Akacak'

İzmir-Bergama, Eşme, Sivrihisar, Havran/Küçükdere El Ele Hareketi Dönem Sözcüsü Halil Gezer, "Çamlı Barajı Havzası'nda altın madenciliği yapmak, buna izin vermek gaflettir" dedi.

BirGün Gazetesizmir-Bergama, Eşme, Sivrihisar, Havran/Küçükdere El Ele Hareketi Dönem Sözcüsü Halil Gezer, "Çamlı Barajı Havzası'nda altın madenciliği yapmak, buna izin vermek gaflettir" dedi. El Ele Hareketi üyeleri, Koza Altın İşletmeleri'ne Çamlı Barajı sahasında altın madeni arama ruhsatı verilmesini, Konak Meydanı'nda protesto etti. Dönem Sözcüsü Halil Gezer, Büyükşehir Belediyesi'nin projesi Çamlı Barajı'nın İzmir'in güney aksı için önemli olduğunu belirtti. Gezer, şunları söyledi:

300 bin kişinin suyu

"Bugün sizlerle yine İzmir'in suyunu, Çamlı Ba-rajı'nı, Efemçukuru'nu konuşacağız. Daha 20 gün önce 'yurt savunması gibi olağanüstü durumlar için öngörülen acele kamulaştırma' yöntemiyle İzmir'in kamusal çıkarlarının bulunduğu köylülerin arazisinin altın madenciliği için, TÜPRAG Madencilik adına 'özelleştirildiğini' konuşmuştuk. Çamlı Barajı'na İzmir'in ihtiyacı var. 300 bin nüfus bu barajdan su alacaktır. Bu saha korunmalıdır. Burada altın madenciliği yapmak, buna izin vermek gaflettir, delalettir. Böyle bir gerçek varken, Büyükşehir Belediyesi bunu söylerken, TÜPRAG Madencilik'i bölgeden kovmaya çalışırken, karşımıza bir dev daha çıkarılmıştır. Yıllardır Bergama'da halkın muhalefetine, birçok mahkeme kararına rağmen siyanür liçi prosesiyle altın madenciliği yapan Koza Altın İşletmeleri'ne Çamlı Baraj havzasında altın madeni arama ruhsatı verilmiştir. Gü-zelbahçe'de Payamlı ve Küçükkaya köyleri sınırları içinde yaklaşık 1500 hektarlık alanda altın ve gümüş madeni aranacak ve işletilecektir. Hani halka rağmen madencilik yapılmayacaktı? Yoksa kapalı kapılar ardında başkalarına verilen sözler mi var? Yoksa DSİ, Çamlı Barajı'ndan bu nedenle mi vazgeçti? Bu nedenle mi Çamlı Barajı'na ÇED olumsuz görüşü verilecek?"

'Tavır alma zamanı'

Çamlı Barajı'nın İzmir için gerekli ve önemli olduğunu belirten Gezer, "Çamlı havzası Tahtalı Barajı için önemlidir. Bu bölge korunmalıdır. İzmir'i yönetenlere ve İzmir'de yaşayanlara sesleniyoruz; Seferihisarlılar, Urlalılar, Güzelbahçeliler, İzmirliler! Musluklarınızdan arsenikli su akmasını istemiyorsanız tavır alma zamanıdır! Yarın çok geç olabilir! Toprağımıza, havzamıza, suyumuza sahip çıkalım!" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/musluklardan-arsenikli-su-akacak_59205.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!