Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mustafa Vehbi Koç Golf Tesisi İçin İmar Planı Hazırlandı

Beykoz'da 223 bin 823,63 metrekarelik alanda yapılacak Mustafa Vehbi Koç Golf Tesisi için imar planı hazırlanarak askıya çıkarıldı...

yapi.com.tr
Mustafa Vehbi Koç Golf Tesisi İçin İmar Planı Hazırlandı

İstanbul'un Beykoz İlçesi'ne bağlı Göllü Mahallesi, Sıtmapınar Mevkiideki 223 bin 823,63 metrekarelik alanda yapılacak Mustafa V. Koç Golf Sahası için bu yılın eylül ayında çalışmalara başlanılmıştı.

Yine bu tarihte proje alanı ile ilgili olarak; Beykoz, Göllü Mahallesi, 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-14-15-16-17 parsel 1/5000 Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Değişikliği müracaatları gerçekleştirilmiş, süreci devam ediyordu.

Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre söz konusu 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Teklifi Bakanlık Makamının 23.10.2018 tarih ve 190470 sayılı Olur'ları ile 1 No'lu Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109. maddesi uyarınca tadilen onaylandı.

Söz konusu planlar bugün askıya çıkarılmış olup, itirazlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beykoz Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü'ne yapılabilecek.

Hazırlanan imar planına göre, planlama alanı, Beykoz Riva (Çayağzı) Beylik Mandıra Mevkii 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Mevzii İmar Planı sınırında yer almakta olup uygulama imar planı bulunmuyor. Planın getirdiği kararlar doğrultusunda planlama alanı da etkilemekte olan ve bu bölgeye servis sağlayan Riva Deresi üzerinden geçen 25 metrelik taşıt köprüsü yer alıyor.

Planlama alanı kuru mutlak tarım alanları içerisinde kalıyor. Ancak söz konusu Göllü Mahallesi, Sıtmapınarı Mevkii, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17 parselleri ve bir kısım kadastral boşluk, İl Toprak Kurulu’nun 30.06.2016 tarihli kararı ile tarım dışı kullanımı uygun görülmüş; İstanbul Valiliği İl Tarım Müdürlüğü’nün 24.03.2017 tarihli yazısında, tarım dışı kullanımının uygun olduğu belirtilmişti.

Planlama alanı, Paşamandıra ve Göllü köylerine yakın mesafede olup, Riva Merkezine (Çayağzı) 6 km uzaklıkta bulunuyor. Bölgede yapılaşma artmakta olup, Riva Konutları, Riva Flora Evleri, Kids Town Riva, Ant Riva gibi konut projeleri yer alıyor.

Planda, İmar Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda engelliler için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiği, Riva Deresi Mutlak Koruma Kuşağı içerisinde yapılamayacağı, ancak golf sahasına projesinde yer alacak yeşil örtüler, su öğeleri, yollar ve ilgili idare tarafından onaylanacak avan projede belirlenecek olan kullanımların yer alabileceği belirtildi.

Ayrıca, planlama alanında yaban hayatına zarar verilmemesi, biyolojik çeşitliliğin olumsuz etkilenmemesi için gerekli tedbirlerin alınmasının esas olduğu, brüt 25 metrekare inşaat alanına karşılık alan içerisinde en az bir ağacın dikileceği hükümleri de yer aldı.

Askıya çıkarılan imar planında Özel Golf Alanı ile ilgili hükümlere de yer verildi. Buna göre, bu alanda golf sahaları, parkurları, göletleri, bu alanlara ait kulüp binaları, idaresi tesisler, yeme-içme ve eğlence tesisleri, golf ekipmanlarının ve araçlarının depolanması ve korunmasına yönelik depo, garaj ve vb. ile bunların tamamlayıcısı olan tesisler yer alabilecek. Özel golf alanında yapılaşma koşulları ise E:0.03 YENÇOK: 6.50 metre olarak belirlendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mustafa-vehbi-koc-golf-tesisi-icin-imar-plani-hazirlandi_168989.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!