Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Musul–Hayfa Petrol Boru Hattı Mevcut Şartlarda Çok Zor

Cambridge Energy Research Associates (CERA) adlı enerji araştırmaları kurumunun yöneticisi Daniel Vergin, Irak petrolünün İsrail’in Hayfa Limanı’nd

Zamanb>Cambridge Energy Research Associates (CERA) adlı enerji araştırmaları kurumunun yöneticisi Daniel Vergin, Irak petrolünün İsrail’in Hayfa Limanı’ndan Akdeniz’e ulaştırılmasını öngören Musul– Hayfa petrol boru hattı projesinin hayata geçirilmesinin mevcut koşullarda pek mümkün görünmediğini açıkladı.

Vergin, Hayfa güzerhahından petrol sevkıyatına ilişkin projeleri “çok gerçekçi bulmadığını” ifade etti. Vergin ayrıca, “Musul–Hayfa ile Yumurtalık–Kerkük arasında da bir rekabet söz konusu olamaz. Musul–Hayfa hâlâ bir tasarı ve tasarıyı da gerçeğe dönüştürmek de epey zaman alacaktır.” dedi.

Musul–Hayfa’nın riskli bir güzergah olması nedeniyle uluslararası kreditörlerin projeye ciddi destek vermesinin beklenmediğini kaydeden Vergin, “Irak’ta istikrar sağlanmadan böyle bir projenin hayata geçirilmesi söz konusu bile olamaz. İstikrar sağlanmadan gerekli olan altyapı yatırımlarının da güvenli bir şekilde inşası mümkün olmayacaktır.” diye konuştu. Enerji uzmanı, Musul’daki petrol yataklarından Hayfa’ya uzanan 591 kilometrelik hattın, bölgenin ilk petrol boru hattı güzergâhlarından birisi olduğunu hatırlatttı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Hazar Petrolleri Başdanışmanı Steven Mann da Zaman’a yaptığı açıklamada Musul–Hayfa petrol boru hattı projesinin Türkiye’nin ve Bakü–Ceyhan petrol boru hattının önemini azaltmayacağını ileri sürdü. Mann, Musul–Hayfa petrol boru hattı projesinin henüz bir tasarı olduğunu vurguladı. Yaklaşık 55 yıldır kapalı olan Musul–Hayfa petrol boru hattının hayata geçirilmesi için ciddi bir yatırım gerektiğine dikkat çeken Mann, “Buna karşın Irak petrolünün Batı’ya taşınması için farklı yollar gündeme gelecektir.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/musulhayfa-petrol-boru-hatti-mevcut-sartlarda-cok-zor_5603.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!