Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitler, Demir'den Sığınak Müjdesi Bekliyor

Yeni Asır Gazetesi'nin İzmir Müteahhitler Derneği'nin ana sponsorluğunda organize ettiği 1. Ege Yapı Zirvesi, 26 Şubat'ta İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek. Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir'in de katılacağı etkinlikte yapı ve inşaat sektörünün sorunları tartışılacak ve çözüm önerileri dile getirilecek.

Yeni Asır Gazetesi
Müteahhitler, Demir'den Sığınak Müjdesi Bekliyor

Yeni Asır Gazetesi'nin İzmir Müteahhitler Derneği'nin ana sponsorluğunda organize ettiği 1. Ege Yapı Zirvesi, 26 Şubat'ta İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek. Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir'in de katılacağı etkinlikte yapı ve inşaat sektörünün sorunları tartışılacak ve çözüm önerileri dile getirilecek.

Zirvenin proje danışmanı İzmir Ticaret Odası İnşaat Sektör Kurul Başkanı ve Bina Yapım Grubu Meclis Üyesi Necip Nasır, 1. Ege Yapı Zirvesi'nin inşaat sektöründeki sorunları birinci ağızdan Bakan'a aktarabilmek için çok önemli bir organizasyon olduğunu belirtti. Nasır, "Sadece İzmir'i değil Türkiye'yi heyecanladıran bir proje oldu. Zirvede, 2009 yılında tarihi bir küçülme yaşayan inşaat sektöründeki sıkıntılar dile getirilecek. İnşaat sektörü beraberinde 200 sektörü harekete geçiren lokomotif sektörlerden biri. Ayrıca ülkeye çok önemli bir ekonomik girdi sağlayabilecek altyapıya da sahip" dedi.

Nasır, zirvede Bakan'dan özellikle sığınaklarla ilgili müjde de beklediklerini ifade ederek, şöyle konuştu: "Zirvede binalarda atıl durumda bulunan ve hiçbir işe yaramayan sığınakların kaldırılması konusunda Sayın Bakan'dan haber bekliyoruz. Daha önce bireysel çabalarımızla sığınaklar konusunda düzenlemeler yapılması için çalışmalar yapmıştık. Sayın Bakan'ımız da düzenlemenin 3194 sayılı İmar Kanunu'nun değiştirilmesiyle yapılabileceğini ifade etmişti. 1. Ege Yapı Zirvesi'nde atıl durumdaki sığınakların kaldırılması konusunda müjdeli haber almayı bekliyoruz."

İstihdama katkı

İnşaat sektörünün istihdama katkısının önemine de değinen Nasır, "İnşaat sektörü önemli ölçüde istihdam sağlıyor. Vasıfsız işgücüne iş sahası olduğu için bir nevi gizli rehabilitasyon merkezi, eğitim kurumu. Ayrıca Türk müteahhitler, Çin'den sonra yurtdışında inşaat yapma sıralamasında ikinci durumda. Sektörümüzdeki temsilciler, dünyada 2'nci sırada yer alacak kadar bilgi ve deneyime sahip. İnşaat sektörünün önü açılırsa birinci sıraya yerleşebiliriz" diye konuştu.

Öte yandan 1. Ege Yapı Zirvesi'nin ana sponsoru İzmir Müteahhitler Derneği Başkanı İsmail Kahraman da zirvenin sektör için önemine değinerek, dernek olarak ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı. Zirvenin yan sponsoru Karşıyaka Müteahhitler Derneği Başkanı Mustafa Erdem ise organizasyonun çok başarılı geçeceğine inandığını söyledi.

Neler isteyecekler?

1. İnşaat malzemelerinde KDV yüzde 8'e düşürülmeli.
2. TOKİ lüks konutlar yerine sosyal konutlara yönelmeli, haksız rekabet yaratmamalı.
3. Devlet tarafından düşük faizli konut kredileri verilmeli.
4. Konut kredi faizleri gelir vergisi matrahından indirilebilmeli,
5. Tapu harcı yüzde 1 olmalı.
6. Sözleşmelerde damga vergisi kaldırılmalı.
7. Sigorta primleri düşürülmeli.
8. KDV oranı 130 metrekarede yüzde 1, 131-160 metrekarede yüzde 8, 161 metrekarede ve üstünde yüzde 18 olmalı.
9. Sığınaklar ile ilgili düzenleme bir an önce yapılmalı.
10. 3194 sayılı İmar Yasası günümüz koşullarına göre düzenlenmeli.

Etkinlik konuşmacıları

Mustafa Demir - Bayındırlık ve İskan Bakanı, Cahit Kıraç - İzmir Valisi, Aziz Kocaoğlu - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, Şebnem Bursalı - Yeni Asır Genel Yayın Yönetmeni, Ender Yorgancılar - EBSO Yönetim Kurulu Başkanı- TOBB Yönetim Kurulu Üyesi, Hakkı Attaroğlu- EBSO Meclis Üyesi, Bülent Akgerman - AKG Grubu Yönetim Kurulu Başkanvekili, Necip Nasır - Ticaret Odası İnşaat Sektör Kurulu Başkanı, Levent Ürkmez - İZODER Eski Başkanı/BTM Grup, Yard. Doç. Dr. Cengiz Yesügey, Yard. Doç. Dr. Müjde Altın

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitler-demirden-siginak-mujdesi-bekliyor_76958.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!