Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitler Durgunluğu TOKİ gibi Ucuz Konut Satarak Aşacak

Müteahhitler, son 5 yıldır ucuz ve sosyal konut yapımına ağırlık veren Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) karşı güç birliğine gidiyor. "Bizim devlet ile rekabet etme şansımız yok" diyen inşaat firmaları, 5-7 ortaklı şirket grupları oluşturacak.

Zaman Gazetesi/Hüseyin Sümer - Ercan Baysal
Müteahhitler Durgunluğu TOKİ gibi Ucuz Konut Satarak Aşacak

üteahhitler, son 5 yıldır ucuz ve sosyal konut yapımına ağırlık veren Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) karşı güç birliğine gidiyor. "Bizim devlet ile rekabet etme şansımız yok" diyen inşaat firmaları, 5-7 ortaklı şirket grupları oluşturacak. Bu sayede elde edecekleri avantajları, başta kentsel dönüşüm projeleri olmak üzere toplu konut işlerini üstlenmekte kullanacaklar. "Yap-satçı müteahhitlerin ayakta kalması için birleşmeleri gerekiyor" diyen Birleşik İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (BİM-FED) Başkanı Mustafa Şahin, güç birliğine gitmelerini tavsiye ettikleri üyeleri için pilot bölge olarak Ankara'yı seçtiklerini kaydetti.

Türkiye genelindeki konut ihtiyacı, kentsel dönüşümle birlikte 2-2,5 milyon adete ulaşıyor. Sadece Ankara'da bu yıl yapılması taahhüt edilen konut sayısının 100 bini geçtiği ifade ediliyor. Şahin, "Sadece Mamak ilçesinde 42 bin konut üretimi yapılacak. İlk önce bu bölgenin ihalesini almak için yarışacağız. Ankara'da 2010 yılına kadar yapılacak konut sayısı ise 300 bini bulacak. Büyükşenhir Belediye Başkanı Melih Gökçek'ten de birleşme projemiz için destek aldık" açıklamasında bulundu. Federasyonun 10 binden fazla inşaat müteahhidi üyesi bulunuyor.

Yap-satçı müteahhitlerin TOKİ ile rekabet etmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Şahin, İdare'nin en önemli avantajının kolay arsa temini olduğunu söyledi. Kamu kuruluşu niteliğindeki İdare, ruhsat ve iskan harcı da ödemiyor. Toplu Konut ayrıca yapı denetimine de tabi tutulmuyor. BİM-FED Başkanı Mustafa Şahin, "100 konut yapan bir müteahhit, sadece bu işlem için 150 bin YTL ödüyor. Dolayısıyla bu durum yap-satçı arkadaşlarımızın sırtına ağır bir mali yük getiriyor. Bu, daire fiyatlarına yansıyor." dedi.

TOKİ sadece son beş yılda 280 bin konut inşaatına başladı. Bunların 150 binini tamamlayıp sahiplerine teslim etti. İdare'nin uzun bir dönem 'amacı dışına çıkarak, lüks konut inşa ettiğini' kaydeden Şahin, "Toplu Konut'un asli görevi 40 ila 60 bin yeni lira arasında değişen fiyatlarda sosyal konut üretmektir. Ama o, amacını aştı, müteahhitlerle yarışıyor. Dar gelirli için inşa ettiğinin iki katı lüks konut yapıyor" diye konuştu. Yap-satçı müteahhitlerin ürettiği konutların TOKİ'nin yaptıklarından daha kullanışlı olduğunu iddia eden Şahin, İdare'ye iş yapan müteahhitlerin yüzde 90'ının altyapı müteahhidi olduğunu vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitler-durgunlugu-toki-gibi-ucuz-konut-satarak-asacak_59215.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!