Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Müteahhitler Gerçekçi Fiyat Farkı Formülü İstiyor

Müteahhitler, son dönemde kurlarda yaşanan değişimlerin firmaları ciddi ek maliyetle karşı karşıya bıraktığından şikayet etti. Malzeme fiyatlarındaki yüksek artışlardan yakınan müteahhitler, kamu kurumlarından 'malzeme fiyatlarındaki değişimleri gerçekçi şekilde dikkate alacak fiyat farkı formülü' geliştirmesini talep etti

yapi.com.tr
Müteahhitler Gerçekçi Fiyat Farkı Formülü İstiyor

TOBB Uluslararası Müteahhitlik Hizmetleri Meclisi, sektörde yaşanan 5 sorun hakkında hükümetten çözüm istedi. Hürriyet Gazetesi'nden Erdinç Çelikkan'ın haberine göre Kamu İhale Kanunu’nda bugüne kadar sayısız değişiklik yapıldığına dikkat çeken müteahhitler, yaşanan sorunlara kalıcı çözümler üretilemediğini belirtti. Müteahhitlik sektör raporunda sorunlar ve çözüm önerileri şöyle sıralandı:

İhaleler kapsam dışı oldu

Kanunun kapsamı daraltılmış, birçok idarenin ihaleleri kanun kapsamı dışına çıkarılmıştır. Şeffaf ve adil bir ihale sistemi oluşturulamaması, kamu ihalelerinde yaşanan sorunların en temel nedenidir. Sistemdeki eksiklikler, uygulamada aşırı düşük teklifler, yaklaşık maliyetin doğru hesaplanamaması, iş deneyim belgeleri ve keşif artışları gibi çok ciddi sorunlara yol açmaktadır.
Kamu kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlayacak, şeffaf, uluslararası standartlara uygun, tarafların haklarını koruyan yeni bir ihale mevzuatı hazırlanmalıdır.

Yanlış endeks şikayeti

Sözleşmesinde fiyat farkı verilmeyeceği hükme bağlanmış veya sözleşmesinde fiyat farkı hesabı sadece genel enflasyon oranına endekslenmiş işlerde, öngörülmesi mümkün olmayan siyasi ve ekonomik gelişmeler sonucunda, malzeme fiyatlarında yüksek artışlar yaşanmaktadır. Bu durum ve kurlardaki büyük değişimlerin getirdiği maliyet artışları karşısında firmalar ciddi ek maliyetlerle karşılaşmaktadır. Yapım işlerinde fiyat farkı ödenmesine ilişkin formülde kullanılan akaryakıt ve çimento fiyat farklarına esas alınan ÜFE endeksleri, bu malzemelerdeki gerçek fiyat hareketlerini yansıtmamaktadır.

Fiyat farkı mevzuatında malzeme fiyatlarındaki ve kurlardaki değişimler de dikkate alınmalıdır. İşveren kamu, malzeme fiyatındaki değişimleri gerçekçi şekilde dikkate alacak fiyat farkı formülü geliştirmelidir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitler-gercekci-fiyat-farki-formulu-istiyor_130497.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!