Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitlere Göre 2011'in Sorunu Büyümeyi Sürdürmek

Türkiye Müteahhitler Birliği'ne göre 2011'de Türkiye'nin en temel sorunu, ekonominin büyüme hızını sürdürmek olacak. Türkiye Müteahhitler Birliği, 2011'e Girerken Ekonomik Gelişmeler ve İnşaat Sektörü Analizi'ni yayınladı. Analizde seçim yılı olan 2011'de mali disiplinden taviz vermeyen, reform takvimini detaylandırıp uygulamaya yansıtabilen ve

kobiden.com
Müteahhitlere Göre 2011'in Sorunu Büyümeyi Sürdürmek

Türkiye Müteahhitler Birliği'ne göre 2011'de Türkiye'nin en temel sorunu, ekonominin büyüme hızını sürdürmek olacak. Türkiye Müteahhitler Birliği, 2011'e Girerken Ekonomik Gelişmeler ve İnşaat Sektörü Analizi'ni yayınladı. Analizde seçim yılı olan 2011'de mali disiplinden taviz vermeyen, reform takvimini detaylandırıp uygulamaya yansıtabilen ve kurumlarını güçlendirmeye devam eden bir Türkiye'nin yüksek büyüme oranlarını tutturmasının mümkün olduğuna işaret edildi. Türkiye'nin büyümesinin ağırlıklı olarak iç talebe bağlı kalmaya devam edeceğine dikkat çekilen analizde, büyüme oranını etkileyen en önemli faktörün dış ticarette yaşanacak gelişmeler olacağının altı çizildi. Analizde, artan tüketimin ithalatı hızlandırıcı etkisinin dikkate alındığında, iç talep canlı olsa bile, Türkiye'nin büyüme hızının ve istihdam yaratma potansiyelinin ihracattaki gelişmelerle yakından ilişkili olmaya devam edeceğinin açık olduğuna işaret edildi.

Analize göre, önümüzdeki dönemde Türkiye'yi en fazla zorlayacak riskler arasında cari açık ve bunun sıcak parayla finansmanı devam eden ve ciddiyetini koruyan riskler arasında yer aldı. Borç yükünün düşüklüğüne karşın vergi geliri oranının düşüklüğüne, Türkiye'yi gelecek yıllarda kamu finansmanı açısından en fazla zorlayacak konuların başında geldi. Kamu borç yükündeki düzelmenin, kamu finansmanı sorununa ancak geçici bir rahatlama sağlayabileceği, Türkiye ekonomisinin en önemli yapısal sorunlarının başında yer alan vergi reformu gerçekleştirilmeden bu düzelmeyi sürdürmenin kolay olmayacağı ifade edildi. Bu anlamda sorunun çözümü olarak, vergi oranlarını artırmak değil, vergi tabanını yaygınlaştırmak ve kayıt dışındaki faaliyetleri kayıt altına almak olduğu vurgulandı. Cari açığın doğru bir yöntemle finanse edildiği sürece sorun yaratmayacağı ancak, doğru yöntemin "doğrudan yabancı sermaye yatırımı" olduğu kaydedildi.

Sektörün beklentileri

Sektörün beklentilerine de yer verilen analizde kamu yatırımlarında seçim öncesinde kayda değer bir canlanma beklenmemekle birlikte, seçim sonrasındaki koşulların sektöre ivme kazandırabileceği görüşü hakim. İnşaat sektörünün geleceği hakkında tahminde bulunurken dikkate alınan diğer önemli göstergeler yapı ruhsatları ile konut kredileri oldu. Konutlara verilen yapı ruhsatlarının yüzölçümü itibariyle 2010'un 9 aylık döneminde 2009'un aynı dönemine kıyasla yüzde 327'den fazla artış göstermiş olması ve beraberinde özellikle son aylarda konut kredilerinde meydana gelen genişleme 2011'de yüzde 10'un altına düşmeyecek bir büyüme yaşanması olasılığını artırdı.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlere-gore-2011in-sorunu-buyumeyi-surdurmek_85376.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!