Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Müteahhitlere Yeni Hak

Çeşitli nedenlerle fesih talebi reddedilen zordaki müteahhitlere süre uzatımı ve devir hakkı verildi. Kararın müteahhitleri iflastan kurtarabileceği belirtiliyor.

yapi.com.tr
Müteahhitlere Yeni Hak

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından dövizdeki aşırı yükseliş ve ekonomik kriz yüzünden zora düştüğü halde kamuya yaptığı işi tasfiye etmesine ya da devretmesine izin verilmeyen müteahhitlere, devir ya da süre uzatımı için yeni bir hak getirildi.

Rahatlatacak karar
Geçen yıl ağustos ayında döviz kurunun aşırı yükselmesi ve başta demir ve çelik olmak üzere girdi fiyatlarının artması sonucu, kamudan ihaleyle iş alan on binlerce müteahhit iflasın eşiğine sürüklenmişti. Sözcü'den Erdoğan Sözer'in haberine göre; çok sayıda firmanın batma, binlerce işçinin de maaşlarını alamama riskinin ortaya çıkması üzerine, yılbaşında kamu müteahhitlerine yönelik, devam eden sözleşmelerini cezaya düşmeden tasfiye etme ya da başka bir firmaya devretme hakkı getiren yasa çıkarıldı.

Maliyet artışları yüzünden işlerini devam ettiremeyecek hale düşen müteahhitlerden de yoğun tasfiye başvurusu geldi. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı ile işi yaptıran kamu kurumları bu başvuruların önemli bir bölümünü reddetti. Talepleri geri çevrilerek işi bitirmeleri istenen müteahhitlerin sayısının çok yüksek olması, çıkarılan yasanın keyfi uygulandığı yorumlarına yol açarken, iktidarın yasayla sadece kendisine yakın müteahhitleri kurtardığı iddiaları ortaya atıldı.

Müteahhitlere yeni hak
İddialar Meclis gündemine de taşınırken, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, tasfiye düzenlemesinin uygulanmaması ile ilgili tam 82 ayrı önerge verdi. Yoğun başvuru ve şikayetlerin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı 23 Temmuz'da yayımladığı yeni bir kararla başvuruları reddedilen müteahhitlere sözleşmeleri başka müteahhitlere devretme ya da mevcut sözleşmelerindeki sürelerin uzatılması için yeni bir başvuruda bulunma hakkı getirdi. Karara göre, tasfiye talebi reddedilen müteahhitler, halen devam eden sözleşmeleri için yeniden tasfiye talebinde bulunamayacak, ancak devir ya da süre uzatımı isteyebilecek. Müteahhitlerin başvurusu Hazine Bakanlığı'na sorulmadan doğrudan idareler tarafından olumlu ya da olumsuz şekilde sonuçlandıracak. Alınan kararlar 15 gün içinde bakanlığa bildirilecek.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlere-yeni-hak_174302.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!