Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitlik Firmalarına Kötü Haber!

Libya Başbakanı Ali Zeydan, Türk müteahhitlerin hak edişleriyle ilgili Türkiye tarafından anlayış beklediğini söyledi. Türk müteahhitlerin bu ülkeden 1,6 milyar dolarlık bir alacağı bulunuyor.

yapi.com.tr/aa
Müteahhitlik Firmalarına Kötü Haber!

Türk müteahhitlerinin alacaklarının karşılanmasına ilişkin bir takvim olup olmamasının sorulması üzerine, Libya Başbakanı Ali Zeydan, şöyle konuştu: “Bir takvim şu anda yok. Bu konunun daha üzerinde durulmadı ve çalışma yapılmadı. Ancak yardımcıların sayın Bakan ile görüşmeler yapacak. Verdiğimiz vaatler ne ise onları yerine getireceğiz. Çok zor bir dönemdeyiz. Hem ülke içi hem ülke dışında ödeyeceğimiz çok fazla hak ediş var. Ancak hükümetimizin öncelikli olarak önem verdiği konu ülkenin yeniden imar edilmesi. Türk müteahhitlerini de bu kategori içinde ele alacağız. Bu konu ve diğer ülkelere vaatlerle ilgili bir denge kurmaya çalışıyoruz. Projelerini tamamlayabilmeleri için şirketleri destekleyeceğiz. Libya olarak Türkiye'yi gelecek vaat eden bir partner olarak görüyoruz. Türkiye'nin de bunu çok iyi bir şekilde değerlendirmesini istiyoruz. Biraz sabır gerekiyor. Biz neyi vadettiysek, onu yerine getireceğiz.”

Müteahhitlik Firmaları 2 Yıldır Bekliyor

Libya'da iş yapan müteahitlik firmaları 2 yıla yakın bir süreden beri hakedilerini almayı bekliyordu. En son geçtiğimiz Haziran ayında Libya'ya bir ziyaret gerçekleştiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan,  "Türk firmalarının 1.5 yıldır bekleyen hak edişleri süratle ödenecek. Bu konuda hiçbir istismara göz yummayız” demişti. Savaş öncesi Libya’da 400’e yakın proje üstlenen 139 Türkiye müteahhitlik firmasının 1,6 milyar dolarlık hak ediş alacağı bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlik-firmalarina-kotu-haber_104501.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!