Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhitlik Meslek Sorunları Nasıl Çözülür?

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu: "Büyükşehir ticaret odaları ve TOBB, gelir ve hakimiyet kaygısıyla oda olmamıza karşı çıkmamalı, meslek adına bilakis desteklemelidir."

NTV
1 Müteahhitlik Meslek Sorunları Nasıl Çözülür?

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu: "Büyükşehir ticaret odaları ve TOBB, gelir ve hakimiyet kaygısıyla oda olmamıza karşı çıkmamalı, meslek adına bilakis desteklemelidir."

Tellioğlu, inşaat müteahhitliğinin özel ihtisas isteyen bir meslek olduğunu belirterek, Türkiye'de sayısı tam olarak bilinememekle birlikte 120 bin civarında özel sektör müteahhidi, 80 bin civarında da kamu müteahhidi bulunduğunun tahmin edildiğini kaydetti.

Müteahhitlerin faaliyetlerini ticaret odalarında bir alt meslek grubu olarak sürdürdüğüne işaret eden Tellioğlu, inşaat müteahhitliği kapsamındaki işlerin, ''bir malın alınıp satılmasından ibaret ticari faaliyetlerden'' farklı olduğunu, batılı ülkelerde mesleğin, oda, konfederasyon gibi yasal mesleki birlik etrafında yapılandırıldığını anlattı.

Tellioğlu, özetle şunları kaydetti:

''Ne yazık ki ülkemizde at arabacıları dahil hemen her iş kolunun meslek odası olduğu halde Türkiye ekonomisinin taşıyıcı lokomotif sektörü olan inşaat müteahhitliği sektörünün yasal bir meslek örgütünün olmayışı çok ciddi bir kayıptır.

Halbuki müteahhitler odasının kurulmasıyla beraber sektörü disipline edilecek, sektör envanteri çıkartılacak, her müteahhit T.C. kimlik numarası üzerinden kodlanacak, meslek kuralları dışında hareket edenler bu sistem dahilinde meslekten men edilecek. Haksız rekabet önlenecek, sektörde etik kuralların işletilmesi olanaklı hale getirilecek.

Bu gibi yüzlerce fayda sağlayacak, hiçbir zararı olmayacak müteahhitlik meslek odasına karşı çıkmanın, hiçbir haklı ve mantıklı gerekçesi olacağını düşünemiyoruz. Kanaatimizce inşaat müteahhitleri, Büyükşehir Ticaret Odalarının ve TOBB üyeliklerinin yüzde 15-20'sini oluşturmakta olduğu ve bu odalarında ekseriyetle bu alandan ekonomik olarak beslendiği bir gerçektir. Müteahhitler odası kurulmakla beraber akçesel ve hakimiyet alanlarının zayıflayacağından karşı çıktıklarını düşünüyoruz.''

''Müteahhitler Odası bir an önce kurulmalı''

Türkiye Müteahhitler Birliği ve İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası gibi kuruluşların da büyük iş yapan kamu müteahhitleri tarafından kurulduğunu, ''genel müteahhitlik sorunlarından sorumlu olmadıklarını'' ifade eden Tellioğlu, ''Kendi statükolarının ve devlet nezdindeki itibarlarının azalmaması için müteahhitler odasına karşı oldukları düşünülmektedir'' dedi.

Tellioğlu, bu alandaki çalışmalarına en büyük desteği TOKİ'nin verdiğini belirterek, kurum başkanı Erdoğan Bayraktar'a teşekkür etti ve bir an önce müteahhitler odasının kurulmasını istediklerini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitlik-meslek-sorunlari-nasil-cozulur_76236.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • aynen katılıyorum, iyi ve saglam yapılar ancak böyle elde edilebilir. her müteahhidin sicili de oda tarafından kontrol altına alınabilir ayrıca buna ilaveten meslekten olmayanlara müteahhitlik belgesinin verilmesinin tekrar gözden geçirilmesinin faydalı olacağına inanıyorum YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!