Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mütekabiliyet Şartı Kaldırılıyor, Yabancıya Konut Satışı Kolaylaşacak

Türkiye'nin büyüme lokomotiflerinden inşaat sektörünün önündeki engellerden birisine daha neşter vuruluyor. Yabancılara konut satışının kapısını açacak mütekabiliyet (karşılıklılık) şartı kaldırılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı yasa taslağı çalışması kısa sürede sonuçlandırılacak. Önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'na

Zaman Gazetesi
Mütekabiliyet Şartı Kaldırılıyor, Yabancıya Konut Satışı Kolaylaşacak

Türkiye'nin büyüme lokomotiflerinden inşaat sektörünün önündeki engellerden birisine daha neşter vuruluyor. Yabancılara konut satışının kapısını açacak mütekabiliyet (karşılıklılık) şartı kaldırılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı yasa taslağı çalışması kısa sürede sonuçlandırılacak. Önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'na getirilmesi planlanan düzenlemenin Meclis'e sunulması planlanıyor. Yabancılara 1 milyon konut satışının önünü açması beklenen çalışma ile cari açıkla mücadeleye de katkı sağlanması hedefleniyor. Çalışma ile kat mülkiyeti kurulmuş alanların yanı sıra istihdama katkı sağlayacak gayrimenkullerin satışının önünün açılması gündemde. Askeri ve güvenliğe ilişkin stratejik arazilerin satışı ise yapılmayacak.

Konuyla ilgili olarak açıklama, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'dan geldi. "Kahramanmaraş'ı Yeniden Hayal Etmek" konulu bir ortak akıl toplantısına katılan Bayraktar, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, yabancılara mal satışında çeşitli sınırlamalar olduğuna işaret etti. Bayraktar, "Mütekabiliyet esası aramadan yabancılara mülk satışının önünü açacağız. En kısa sürede yapacağız. Yabancılara daha rahat satış yapılabilecek. Mütekabiliyeti kaldırıyoruz." dedi. Konuyla ilgili tasarının önümüzdeki günlerde Meclis'e sunacaklarını ifade eden Bayraktar şöyle konuştu:

"Gelişmiş ülkelerde böyle bir uygulama yok. Eğer bir yabancı kuruluş büyük arsa almak isterse bunun için yasaya gerekli tedbirleri koyacağız. Yani güvenlik, milli strateji bakımından satmamamız gereken büyük arsalar varsa bunları satmayacağız. Ama kat irtifakı kurulmuş, ada bazında, küçük parsel bazında veya yatırım yapılacak alanları, onların burada ikamet etmelerini sağlayacak yazlık, daire alacaklar."

Bayraktar, Çanakkale'den İskenderun Körfezi'ne kadar mülk almak isteyenlerin engellerini kaldıracaklarını kaydetti. Düzenlemede milli menfaatlerin korunacağına dikkat çeken Bayraktar "Mütekabiliyetin esas ana ekseni vatanımızın menfaatidir. Vatan eksenli, üretim eksenli, ekonomik bir bakışla kanunu yapıyoruz. Milli menfaatlerimizi düşünmek suretiyle böyle bir yasal düzenleme yaptık." şeklinde konuştu.

Türkiye, komşular başta olmak üzere çok sayıda Ortadoğu ülkesine mütekabiliyet şartı sebebiyle gayrimenkul satamıyor. Türkiye'den ev almak isteyenler ise çözüm olarak şirket kurma yoluna gidiyor. Yabancılara mülk satışının önündeki engelleri kaldırmak için ülkeler arasındaki karşılıklı anlaşmalar uzun yıllar aldığı için sorun çözülemiyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kurulmasının ardından çalışmaların hızlanması için inşaat sektör temsilcileri Bakan Bayraktar'ın kapısını çalmıştı. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) döneminde önemli projelere imza atan Bayraktar'dan sektör temsilcileri mütekabiliyet şartının kaldırılmasını uzun süredir talep ediyor. Türkiye için yabancılara mülk satışında Arap ülkeleri, Rusya ve Türk cumhuriyetleri büyük potansiyel taşıyor. Sektör temsilcilerine göre sorunun kısa sürede çözüme kavuşmasının ardından özellikle büyükşehirler ve turizm yörelerindeki konut projelerine yoğun ilgi olacak. Bir firma yetkilisine göre düzenlemenin yasalaşması halinde İstanbul'daki konut projelerinin yüzde 15-20'si için yabancılar devreye girebilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mutekabiliyet-sarti-kaldiriliyor-yabanciya-konut-satisi-kolaylasacak_89120.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!