Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konut Üreticilerinden Bayraktar'a Destek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yabancılara mülk satışının önünü açacak yeni bir yasa taslağı üzerinde çalıştıklarını açıklaması konut sektörü oyuncuları tarafından olumlu karşılandı. Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, “Özellikle Arap ülkelerinin Türkiye’den mülk edinememesi büyük sorun. Mütekabiliyet esası aramadan

yapi.com.tr
Konut Üreticilerinden Bayraktar'a Destek

evre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yabancılara mülk satışının önünü açacak yeni bir yasa taslağı üzerinde çalıştıklarını açıklaması konut sektörü oyuncuları tarafından olumlu karşılandı. Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, “Özellikle Arap ülkelerinin Türkiye’den mülk edinememesi büyük sorun. Mütekabiliyet esası aramadan yabancılara konut satabilmeliyiz" derken; 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, “Hükümetin mülk satışını kolaylaştıracak yasa taslağını olumlu buluyoruz” dedi.

Tamer Özyurt: Yabancılara mülk satışı kolaylaşsın

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, “Başbakanımız Tayyip Erdoğan, Arap Baharı Turu’nda büyük ilgi gördü. Araplar, Türkleri ve Türkiye’de yaşamayı seviyor; ancak mülk edinmeleri yasak. Bu sorunun biran önce çözülmesi ve mütekabiliyet (karşılık) esası aranmadan mülk edinmeleri lazım. Bu yapılırsa Türkiye’ye Arap sermayesi akar” dedi. Mülk satışının önünü açan çalışmalar hızlanırsa önümüzdeki 10 yılda Türkiye’ye 300 milyar dolarlık bir kaynağın gireceğini ifade eden Özyurt, “İnşaat sektörü 100’e yakın alt sektörü harekete geçiren bir iş kolu. Üstelik inşaat sektörü vasıfsız ve eğitimsiz insanlara da iş fırsatı yaratıyor. Sektörde satışların artmasıyla birlikte ekonomi canlanacak, işsizlik azalacak” diye konuştu.

Stratejik yerlere dikkat

Yabancılara mülk satışı yapılırken Türkiye’nin güvenliği açısından stratejik öneme sahip noktalara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Özyurt, “Ancak onun dışında kalanlar yerlerde bir takım gayrimenkullerin yapılması ve yabancı alıcılara satılması o bölgenin gelişmesini sağlar. Biz Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ı bu konuda destekliyoruz. Kendisi sektörü ve sektörün sorunlarını çok iyi bilen bir kişi” açıklamasında bulundu.

Bilent Dündar: 42 ülke vatandaşı Türkiye’de mülk edinemiyor

42 ülke vatandaşının Türkiye’den mülk edinemediğini söyleyen 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, “Bu ülkeler arasında Libya, Suriye, Sudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yanı sıra Türki Cumhuriyetler de var.  Hükümetin mülk satışını kolaylaştıracak yasa taslağını olumlu buluyoruz” dedi. Dündar, “Arap ülkelerinin bir çoğuyla aramızda vize dahi kalkmış; ama baktığınızda Mütekabiliyet Yasası gereği satış yapılamıyor. Türkiye, Ortadoğu’da esen olumlu rüzgarı arkasına almalı ve mütekabiliyet esası aramadan mülk satışı yapmanın önünü açmalı” diye konuştu.

Bayraktar’a tam destek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından hazırlanan yasa tasarısını sonuna kadar desteklediklerini ifade eden Dündar, “Ben bu olaya ‘topraklarımız elden gidiyor’ mantığında yaklaşmıyorum. Tapuda Türkiye Cumhuriyeti yazıyorsa, onu kullanma hakkını başka ülkelerin vatandaşlarına vermenin hiçbir sakıncası yok. Bu nedenle yabancıların Türkiye’den mülk almasını destekliyorum. Elbette bu satışlar yapılırken stratejik öneme sahip alanlara dikkat etmek gerekir; ancak onun dışında kalanlar yerlerde bir takım gayrimenkullerin yapılması ve onların yabancı alıcılara satılması ülkeye önemli bir gelir getirir. Yüzde 90 yerli üretimi olan bu sektör için önemli bir gelişme olur. Bölgenin kalkınmasını sağlar, işsizlik azalır ve o yerdeki gayrimülklerin değerini artırır” açıklamasında bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-ureticilerinden-bayraktara-destek_89138.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!