Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Müze Hırsızını Dışarıda Aramayın'

24 saat kameralarla korunan Afrodisias Müzesi'ndeki hırsızlık şaşkınlıkla karşılandı.

Zaman Gazetesi/Mehmet Barlas
'Müze Hırsızını Dışarıda Aramayın'

ydın'ın Karacasu ilçesinde bulunan Afrodisias Müzesi'nde Helenistik, Roma ve Osmanlı dönemine ait 141 adet altın sikkenin çalındığı haberi Kültür Bakanı Atilla Koç'un hemşehrilerini şaşırttı. 24 saat kameralarla korunan Afrodisias Müzesi'ndeki hırsızlık şaşkınlıkla karşılandı.

Afrodisias'tan emekli olan Geyre Belde Belediye Başkanı Hüseyin Kunak, "Mutlaka bu iş içeriden birileri tarafından yapılmıştır. Yoksa mühürlü depolarda korunan eserleri kim alacak? Güvenlik sistemleri, kameralar ve korumalar var. Bunlar 24 saat görev yapıyor, dışarıdan birinin buraya girip hırsızlık yapması çok zor." dedi. Kunak, "Peynirin kurdu içinde olduktan sonra yapacak bir şey yok." ifadesini kullandı.

141 altın sikkenin zimmetine verildiği arkeolog Yıldırım Turan açığa alınırken, hakkında soruşturma başlatıldı. 4 kişilik sayım ve denetleme komisyonu tarafından hazırlanan 141 parça sikkenin kayıp olduğunu belirten tutanak bakanlık yetkililerine iletildi. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan İl Kültür Müdürü Nuri Aktakka, Afrodisias Müzesi'nde sayım işlemlerinin 2 haftadan bu yana devam ettiğini söyledi. Aktakka, "İddialarla ilgili olarak gerekli açıklama, çalışmaların sonrasında yapılacaktır." diye konuştu. Uşak Müzesi'nden kanatlı deniz atı broşunun çalınmasının ardından 40 müzede envanter sayım çalışmaları başlamıştı. Bu kapsamda Afrodisias Müzesi'nde görevli arkeolog Yıldırım Turan'a teslim edilen sikkeler geçtiğimiz hafta müfettişlerin yaptığı sayımda bulunamadı. Sikkelerin çalınmış olabileceği belirtiliyor.

Bir zamanlar 25 personelle korunan müzede geçtiğimiz yıllarda güvenlik sorunu yaşandığını hatırlatan Hüseyin Kunak, zamanla personel sayısının müze müdürü dahil yedi kişiye düştüğünü kaydetti. Kendisinin de yıllarca Afrodisias Müzesi'nde çalıştıktan sonra emekli olduğunu açıklayan Kunak, şöyle konuştu: "Dünya Anıtlar Fonu, 2005 yılında yaptığı açıklamada, yok olma tehlikesi altında gösterilen Afrodisias Antik Kenti'nin en büyük sorununun güvenlik ve kaçakçılık olduğuna işaret etmişti. Gelen bu taleplerin ardından bölgede çalışmalara başlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, ilk başta görevli bekçilerin görevine son vererek yeni bir güvenlik ağı oluşturdu. Yaklaşık 1 milyon YTL ödenek ayrılan Afrodisias Müzesi, güvenlik kameraları ve sistemleri yenilenerek çok iyi korunan bir merkez haline getirildi. Son alınan önlemlerin arkasından Afrodisias Antik Kenti'nde güvenlik sorunlarının bulunduğunu sanmıyorum."

Eserler Abdülhamit Dönemine Ait
Öte yandan Afrodisias Müzesi'ndeki sayım işlemleri sırasında kayboldukları anlaşılan Helenistik, Roma ve Osmanlı dönemine ait 140 altın ve 1 adet gümüş sikkenin 8 yıl önce Karacasu ilçe merkezindeki bir kanalizasyon kazısı sırasında bulunduğu öğrenildi. Osmanlı padişahları Abdülhamit, Abdülaziz ve İngiltere Kraliçesi Viktorya dönemlerine ait olduğu tespit edilen bu 141 parça sikkenin Afrodisias Müzesi'ne getirilerek, envanter kayıtlarına alındığı bildirildi. Geçtiğimiz eylül ayı içerisinde, Afrodisias ören yerinde 1984 yılında dönemin kazı başkanı merhum Prof. Dr. Kenan Erim tarafından gün ışığına çıkarılan friz bloklarından 1989 yılında çalınan 3 eser, Avrupa'daki değişik ülkelerden getirilerek 17 yıl aradan sonra törenle Afrodisias Müzesi'ne teslim edilmişti.

Eserlerin Çalındığı Müze, Kameralarla 24 Saat Korunuyor
520 hektarlık alan üzerinde kurulu bulunan Afrodisias Antik Kenti, şu anda devriye gezen 7 güvenlik görevlisi ile korunuyor. Kent içinde yer alan müze ve müzenin çevresi modern bir güvenlik kamerası ağı ile 24 saat izleniyor. Kameralar, eserlerin çalındığı bu müzenin içerisindeki ve dışarısındaki tüm noktaları aynı anda görebiliyor. Afrodisias Müzesi'nde, geçtiğimiz ekim ayında başlayan tadilat çalışmaları devam ediyor. 2007 yılı Mart ayı sonunda tamamlanması beklenen tadilat çalışmaları boyunca müze, ziyaretlere kapalı tutulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muze-hirsizini-disarida-aramayin_51569.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!