Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müzede Geri Sayım

Bursa'nın eski adliye binası müzeye dönüştürülecek. 2004 yılında hizmete girecek müzede vatandaşlardan toplanacak eşyalar da sergilenecek Bu

Akşamb>Bursa'nın eski adliye binası müzeye dönüştürülecek. 2004 yılında hizmete girecek müzede vatandaşlardan toplanacak eşyalar da sergilenecek

Bursa'da Cumhuriyet Meydanı'ndaki 77 yıllık eski adliye binası 49 yıllığına Hazine tarafından belediyeye devredildi. Belediye tarafından 1 trilyon 800 milyar liraya restore edilen tarihi bina, 2004 yılında Şehir Müzesi olarak Bursalılar'ın hizmetine sunulacak.

Vatandaş katkısı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, müzede sergilenmek üzere vatandaşlarda bulunan eski eşyaları toplama kararı aldı. Önümüzdeki günlerde detayları açıklanacak kampanya ile tarihi değeri bulunan eşyalar, Kültür ve Sanat Vakfı'na teslim edilebilecek. Restorasyonun bitmesinden sonra, vatandaşlar ve sivil toplum örgütlerinden toplanacak eşyalarla müze 2004 yılında hizmete girecek.

1926 yılında Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından yapılan iki katlı tarihi binanın zemin katındaki koridorlar geçici sergi salonu şeklinde dizayn edilirken, odalarda Bursa'nın tarihi, coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve turistik yapısına ilişkin eşya ve belgeler yer alacak. Binanın üst katında dia, multivizyon gibi görsel sunum ve animasyonlar için kullanılacak 40 kişilik çok amaçlı salon, küçük ölçekli bir kütüphane, periyodik okuma salonu da yer alacak.

Detaylı bilgi

Müzenin girişine konulacak kentin topografik maketi sayesinde ziyaretçiler, Bursa'daki külliyeler, kozaklıklar, hamamlar gibi bütün tarihi eserler hakkında detaylı bilgi alabilecek. Odalarda ise, bölüm bölüm eski eşyalar yer alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muzede-geri-sayim_3164.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!