Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müzelerin Dışında 185 Bin Kültür Varlığı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel’in bakanlık denetimindeki koleksiyoncularla ilgili soru önergesini yanıtladı. Günay, yanıtında bakanlığının denetiminde 1,447 korunması gerekli kültür varlığı koleksiyoncusu bulunduğunu belirterek bu koleksiyoncuların elinde 2009 Ocak itibarıyla 185 bin 442 yapıt

Cumhuriyet Gazetesi
Müzelerin Dışında 185 Bin Kültür Varlığı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel’in bakanlık denetimindeki koleksiyoncularla ilgili soru önergesini yanıtladı. Günay, yanıtında bakanlığının denetiminde 1,447 korunması gerekli kültür varlığı koleksiyoncusu bulunduğunu belirterek bu koleksiyoncuların elinde 2009 Ocak itibarıyla 185 bin 442 yapıt bulunduğunu bildirdi.

Günay 2008 yılında eserlerin sağlığı ve güvenliğiyle ilgili gerekli önlemleri almayan 47 koleksiyoncunun ise belgesinin iptal edildiğini söyledi. Bakan, hakkında idari veya adli takibat başlatılan ve mahkemesi süren koleksiyoncu sayısının da yine 2009 Ocak ayında 25 olduğunu belirtti.

CHP’li Güvel, “2002-2008 yılları arasında kaç koleksiyoncudan kaç adet taşınır kültür varlığının müzelere alındığını” sorarken Bakan Günay, belgesi iptal edilenlerin eserlerinin ilgili müze müdürlüklerince değerlendirildiğini söyledi. Bu değerlendirmeler sonucunda müzelik değerde olanların yeniden müzelere kazandırıldığını belirten Günay, “Müzelere alınması uygun görülen eserler, satın alınması planlanan diğer eser grupları kapsamında, müştereken ödenek talebinde bulunulduğundan, ödemeye ilişkin işlemler mahallinde gerçekleştirilmektedir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muzelerin-disinda-185-bin-kultur-varligi_66961.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!