Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Müzelerin Gözü Aydın

''Bir musibet bin nasihatten iyidir'' sözü bir kez daha doğrulanıyor. Uşak Müzesi'nde değiştirilen ''Kanatlı Denizatı'' ile Türkiye müzelerinin içler açısı durumu sergilenir olmuş, uzman eksikliğinin yarattığı sorunlar nihayet algılanabilmişti. 350 müzecinin bulunduğu müzelere yeni 400 kadro sağlandı.

Cumhuriyet Gazetesi/Özgen ACAR
Müzelerin Gözü Aydın

'Bir musibet bin nasihatten iyidir'' sözü bir kez daha doğrulanıyor. Uşak Müzesi'nde değiştirilen ''Kanatlı Denizatı'' ile Türkiye müzelerinin içler açısı durumu sergilenir olmuş, uzman eksikliğinin yarattığı sorunlar nihayet algılanabilmişti. 350 müzecinin bulunduğu müzelere yeni 400 kadro sağlandı.

Son 20 yılda emeklilik, istifa, ölüm gibi nedenler ile boşalan kadrolara, bir iki dönem dışında yeni atama yapılmayınca, müzeler de işlevlerini yerine getiremez olmuşlardı. Son iki yılda döner sermayenin maddi olanaklarından yararlanarak, arkeoloji mezunları, müzelere sorumluluk ve yetkileri bulunmayan ''geçici işçi'' olarak atanmasıyla sorunun çözümlenmesine çalışılmıştı. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç da ''Bir bakan olarak devlet adına müzelerde, arkeologları asgari ücretli işçi olarak çalıştırdığım için utanıyorum'' demişti.

Bugün 98 müze ve 91 müze biriminde, topu topu 200 arkeolog ve çoğunluğu sanat tarihçisi olmak üzere 150 kadar da müze araştırmacısı (antropolog, etnolog, nümizmat -sikke bilimci-, Hititolog, Sümerolog, epigrafist -eski çağ dilleri-, restoratör, konservatör, kimyager) görev yapıyor. 28 müzede müdür bulunmuyor ve 15 müze de kapalı. Bakan Koç, ''müzelerde en azından 700 arkeolog ve öteki bilim disiplinlerinden uzman personele gereksinim olduğunu'' da açıklamıştı.

Güzel bir gelişme
Şimdi gelelim güzel habere! Bakan Koç, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün'e hazırlattığı ''personel sorunları'' raporunu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adına, Devlet Personel Dairesi'nden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın katıldığı bir toplantıda sundu.

Toplantıda, bugün var olan 350 müzeciye ek olarak yeni 400 kadro verilmesi, bu kadrolara 223 arkeolog, 167 de çoğunluğu sanat tarihçisi olmak üzere müzeciliğin gerektirdiği çeşitli bilim dallarından uzman personel alınması kararlaştırıldı.

Karara göre daha önce ve 2 Temmuz'daki KPSS 'ye girmiş, kazanmış, bu bilim dallarında eğitim görmüş 400 kişi sonbaharda müzelere atanacak. Bu alanda var olan eğitimli işsiz sayısı da azaltılmış olacak. Bakanlık, önümüzdeki günlerde bu konuda bir açıklama yapacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muzelerin-gozu-aydin_46971.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!