Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Dedemli'ye Yeni Yerleşke
BÖLÜM SPONSORU

‘My World’ Gecekondu

İstanbul Ayazma’daki gecekonduların tümü ‘kentsel dönüşüm’ nedeniyle yıkıldı. Ancak bir tanesi hariç. Tapulu olduğu için yıkılamayan bu gecekondunun bulunduğu yer ise oldukça kritik. Çünkü gecekondu şu günlerde inşasına hızla devam edilen Ağaoğlu inşaatının tam da merkezinde kalıyor. Yani ‘My World Europe’ projenin en önemli noktasına, ‘Arena

Birgün Gazetesi
‘My World’ Gecekondu

İstanbul Ayazma’daki gecekonduların tümü  ‘kentsel dönüşüm’ nedeniyle yıkıldı. Ancak bir tanesi hariç. Tapulu olduğu için yıkılamayan bu gecekondunun bulunduğu yer ise oldukça kritik. Çünkü gecekondu şu günlerde inşasına hızla devam edilen Ağaoğlu inşaatının tam da merkezinde kalıyor. Yani ‘My World Europe’ projenin en önemli noktasına, ‘Arena Rezidans’ olarak belirtilen etaba denk geliyor. Gecekondunun sahibi Mehmet Demir, Ağaoğlu rezidanslarından bir daire ya da 750 bin TL verirlerse evinin yıkılmasına izin vereceğini söylüyor. TOKİ’nin ise en fazla 250 bin TL teklifte bulunduğunu iddia ediyor. Şimdi gözler ev sahibi, TOKİ ve Ağaoğlu’nda.  Anlaşma sağlanamazsa, lüks dairelerin içinde bir de gecekondu olacak.

Bir ev hikayesi…

Gecekonduda kiracı olarak yaşayan Tacettin Acar’ın ev hayali ise eskiye dayanıyor. Tacettin Acar, İstanbul Ayazma’daki ‘Kentsel Dönüşüm’ mağdurlarından sadece biri. Evi dört yıl önce yıkıldı. Ardından diğer mağdurlar gibi  kendisine Küçükçekmece Belediyesi’nden gönderilen yazılı belgeye dayanarak TOKİ çekilişine katıldı.
 
Çünkü belgede, “Kaçak yapı ve kaçak yapıda yaşayan vatandaş kalmayacak. İnsanca yaşayabileceğiniz konutlara kavuşacaksınız” deniyordu ve mağdurlardan gerekli belgelerin getirilmesi isteniyordu. Çekiliş yapıldı ancak Tacettin Acar’ın  ismi çıkmadı. Bunun üzerine  diğer mağdurlarla  birlikte derme çatma bir baraka yaparak burada yaşamaya başladı.
Direnişin simgesiydi artık bu barakalar. Yağmura, kara, soğuğa aldırmadan bir yıl geçirdiler burada. İki kez barakaları yıkıldı, onlar yeniden kurdu. Böylece aradan 3 yıl geçmiş, 2009 yılına gelinmişti. Belediye baktı ki yıkmak bir çözüm değil, bu kez Ayazmalılara bir teklifte bulundu. Barakaları terk etmeleri, TOKİ’deki evleri hazır olana kadar geçici bir ev bulmaları istendi. Bir yıllık kira paralarını da belediye karşılayacaktı.

Tacettin Acar da böylece şimdi kiracısı olduğu gecekonduya yerleşti. Bir yılın sonunda ise ortada hala bir ev yoktu. Tacettin Acar, son olarak 2 ay önce Halkalı’daki TOKİ Şubesi’nin çekilişine katıldığını ve Kayabaşı TOKİ Konutları’ndan zemin katta bir ev sahibi olmaya hak kazandığını söyledi.

Ancak İstanbul’da bulunan Halkalı TOKİ Kentsel Dönüşüm Şubesi’nde uzman olarak çalışan Hamza Ataş ise, Tacettin Acar’ın bir sonraki çekilişe katılacağını bu nedenle de kendisine konut çıkamayacağını belirtiyor. Ev konusu iyice kör düğüm oldu ve bu düğüm uzun bir süre daha çözüleyemecek gibi...

‘Ev yıkılsa da enkazında direneceğim’

Çekilişten sonra Halk Bankası’ndan çağırıldığını belirten Tacettin Acar, “Ev çıktığı için bizden peşinatını ödememizi istediler. Fiyat olarak, 10 ila 15 bin arasında peşinat ve memur maaşına endeksli faiz çıkardılar. Nerden baksan 100 bin TL’yi buluyor. Ben bu halimle nasıl öderim o parayı? Önceki çekilişe katılanlara daireyi 50 bin TL’ye verdiler. Üstelik 10 bin TL’sini de enkaza saydılar. Yani 40 bin TL’yi, 18 yılda, ayda 200 TL vererek ödeyecekler. Biz de bu insanların parçasıyız bu şartlarda ev sahibi olmak istiyoruz” diye konuştu. Belediye ile TOKİ’nin kendisini sürekli kandırdıklarını da aktaran Acar, yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyor: "Artık TOKİ’ye ve belediyeye gitmekten yoruldum. ‘Evini bugün vereceğiz, yarın vereceğiz’ diye diye bugünlere geldik. Ev sahibi eğer bir anlaşmaya varırsa yine açıkta kalacağız. Ama bu evi yıksalar da enkazının üstüne çadır kurar hakkımı alana kadar direnişimi sürdürürüm”.

Acar’ın ismi TOKİ listesinde

TOKİ Halkalı Kentsel Dönüşüm Şube Müdürlüğü’nde uzman olarak çalışan Hamza Ataş, belirlenen hak sahiplerinin kura çekilişi için hazırlık yatıklarını belirterek, "Zaman tam olarak belli değil ancak önümüzdeki ay bu çekiliş yapmayı planlıyoruz. Tacettin Acar’ın ismi de listemizde var. Onun konut hakkı yapılacak olan kura çekilişinde belirlenecek. Ancak benim önceki çekilişle ilgili bir bilgim yok. Tacettin Acar, listemize göre önümüzdeki çekilişe katılacağı için kendisine konut çıkmış olamaz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/my-world-gecekondu_83218.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!