Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nabucco Tek Seçenek Değil

ABD’nin Avrasya Enerji Özel Temsilcisi Richard Morningstar, Nabucco boru hattı projesinin Doğu-Batı enerji koridorunda tek seçenek olmadığını söyledi. Brookings Enstitüsü’nün “Türkiye, Rusya ve Bölgesel Enerji Stratejileri” başlıklı konferansında konuşma yapan Morningstar, ABD’nin Hazar bölgesi doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak “yeni bir güney

Cumhuriyet Gazetesi
Nabucco Tek Seçenek Değil

ABD’nin Avrasya Enerji Özel Temsilcisi Richard Morningstar, Nabucco boru hattı projesinin Doğu-Batı enerji koridorunda tek seçenek olmadığını söyledi. Brookings Enstitüsü’nün “Türkiye, Rusya ve Bölgesel Enerji Stratejileri” başlıklı konferansında konuşma yapan Morningstar, ABD’nin Hazar bölgesi doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak “yeni bir güney koridoru açılmasını” desteklediğini vurguladı.

Nabucco’nun çok önemli bir proje olduğunu ifade eden Morningstar “Ancak bu tek proje olacağı anlamına gelmez” dedi. Bu noktada Türkiye-Yunanistan-İtalya doğalgaz boru hattından söz eden Morningstar, “Biri diğerinin gerçekleşmesini engellemez” diye konuştu.

Nabucco’nun siyasi bir itici gücü bulunduğunu ifade eden Morningstar, “Bu projeye yönelik atılması gereken pek çok adım var” dedi.

Morningstar ABD’nin Hazar ve Orta Asya ülkelerinin pazarlara açılması için yeni yollar bulmasını desteklediğini ifade ederek “Biz Türkiye’nin dünyanın bu bölgesinde önemli bir rol oynamasını istiyoruz” diye konuştu. ABD’nin bölgeye yönelik enerji politikalarının Rusya karşıtı olmadığını savunan Morningstar, “Rekabet ve çeşitlilik yaratmak bir şeylere karşı olmak demek değildir” dedi. Nabucco projesinde şu noktada İran doğalgazının kullanılmasına karşı olduklarını söyleyen Morningstar, ABD’nin bu proje için Azerbaycan, Türkmenistan ve Irak’tan doğalgaz sağlanmasını desteklediğini ifade etti. Morningstar, ABD doğrudan faydalanmadığı için Nabucco projesine mali destek sağlamalarının olanaksız olduğunu da sözlerine ekledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nabucco-tek-secenek-degil_70715.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!