Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nabucco'dan 25 Yılda 4 Milyar Avro Vergi Geliri Bekleniyor

Ortadoğu ve Hazar doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Nabucco Projesi’nde Türkiye yüzde 15’lik doğalgaz payı talebinden geri adım atmazken, bu pay olmasa bile Türkiye’nin bu hat sayesinde sadece vergiden 4 milyar avro gelir elde edeceği bildirildi.

Radikal Gazetesi
Nabucco'dan 25 Yılda 4 Milyar Avro Vergi Geliri Bekleniyor

Ortadoğu ve Hazar doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Nabucco Projesi’nde Türkiye yüzde 15’lik doğalgaz payı talebinden geri adım atmazken, bu pay olmasa bile Türkiye’nin bu hat sayesinde sadece vergiden 4 milyar avro gelir elde edeceği bildirildi. Enerji Bakanı Taner Yıldız, 15’lik pay talebinin sürdüğünü belirterek, “Prensip olarak Nabucco’ya ilişkin anlaşmayı Haziran ayı içinde imzalamak istiyoruz. Başlangıçta hükümetlerarası, ardından da ülke geçiş anlaşmasının imzalanabilecek” dedi.

Yıldız, Türk-Azeri dostluk maçı için Kayseri’de Azeri enerji şirketi Socar’ın Başkanı aynı zamanda Azerbaycan Futbol Federasyonu Başkanı Rövnag Abdullayev ile bir araya geldi. Maçta her iki taraf uzun bir süredir tartışılan Türkiye-Azerbaycan doğalgaz anlaşmasının revizyonu ile ilgili konuyu gündeme getirse de bir uzlaşma sağlanamadı.

Müzakere sürüyor

Görüşmenin ardından basın mensupları ile sohbet eden Taner Yıldız, Türkiye’nin yeni teklif sunduğunu açıklayarak, “Bizim verdiğimiz teklifi biraz daha düşünmek istediklerini, ondan sonra yanıt vereceklerini söylediler. Biz de makul karşıladık, ama bir an önce sonuca ulaşılmasının her iki ülke için de bunun doğru olacağını ilettik. Bana göre, vakit kaybetmeden Şahdeniz I ve II’de kanaate varılmalı” dedi.

Türkiye’nin Nabucco Projesi kapsamında Türkiye’nin yüzde 15 indirimli gaz tedariği talebinde geri adım attığına ilişkin iddiaların anımsatılması üzerine Yıldız, şöyle konuştu: “Biz bunu zamanı gelmedikçe açıklanmasını doğru bulmuyoruz. Her madde aynı önemde mi? Her toplantıda konuşulur. Zaman zaman öne, zaman zaman arkaya alırsın. Ana temas stratejik önemimizi boru iletim hatlarıyla vurgulamak. Türkiyeden ne kadar iletim boru hattı geçerse o kadar stratejisini vurgular. Kimse ilgisiz borunu ordan geçirmez. ‘Çeşni olsun’ diye geçirmez. Hepsinin bir fonkisoyu var” dedi. Yıldız, yüzde 15’lik paydan Türkiye’nin vazgeçip vazgeçmediğinin ısrarla sorulması üzerine de, “Hayır doğru değil. Bunlar halen tartışılıyor. Müzakere halen devam ediyor. Müzakereye oturuyorsan, onun tarafları ve istekleri var demektir. Birer ikişer geri adım atılacak noktalar var demektir” dedi. Yıldız, “Tek anlaşmayı imzalamak sizin için seçenek mi yoksa ikisi mi?” sorusuna da “Biz ne AB üyesi ülke ne de AB dışındaki bir ülke konumundayız. Bu ister istemez müzakerelere yansıyor. Dolayısıyla bunun getirdiği teknik tecrümesi var. Hükümetler arası anlaşma  (IGA) ve Ülke Geçiş Anlaşması (EGA) bu durumumuzun bir nevi teknik tercümesi. Dolayısıyla tek düze bir iş değil. Çok rahat bir konum değil bu. Belki sırf IGA ile başlayacağız ama devam edeceğiz” diye konuştu.

Yüzde 15 talebi lüks değil

Yıldız, yüzde 15 isteği hayata geçmese de Nabucco’nun Türkiye’ye yararı olacağını belirterek, Nabucco’nun işletme süresi olan 25 yılda vergilendirme gibi bir işletmeden devletin elde edeceği gelirlerin 4 milyar avro civarında olduğunu söyledi. Yıldız, “Bu ne olursa olsun bir harekettir. Eğer siz, o gazı yüzde 15 almadığınızda, direkt size gelip gelmeyeceği belli değil. Size rezerve değil. Yüzde 15’e Avrupa ‘tamamen kayıtsız kalayım’ demiyor. Esasa karşı değil. Lüks görülmüyor bu istek. Asıl problem şekli ile alakalı. Bunu hükümetlerarası anlaşmaya değil de farlı bir anlaşmaya dersek yine yüzde 15 tedarik ederiz deniyor. O zaman fiyatlandırma öne çıkıyor. Net birşey var” diye konuştu.

Rusya’nın Türkiye’ye yönelik 2. Mavi Akım Boru Hattı Projesine de değinen Yıldız, ileriye dönük arz güvenliğini karşılayacak artı tedarik noktası olacağını söyledi. Mavi Akım 2 projesinin henüz düşünce aşamasında olduğunu belirten Yıldız, düşünce aşmasındaki bazı projelerin kalkabileceğini bir kısımnın ise gündeme gelebileceğini kaydetti.

Yıldız: Top şimdi Azerilerde

Türkiye’nin Azerbeycan milli takımını 2-0 yendiği maçın ardından Bakan Yıldız ve SOCAR Başkanı ve Azerbaycan Futbol Federasyonu Başkanı Rövnag Abdullayev, basının karşısına geçti. Yıldız, skorun önemli olmadığını, önemli olanan dostluk olduğunu belirtirken, iki ülke arasındaki doğalgaz anlaşmasına ilişkin görüşmelerin devam edeceğini belirterek, “Önümüzdeki haftaya kadar karşılıklı olarak ekipler teklifleri çalışacak. Benim kanaatim vakit kaybetmeden Şahdeniz 1 ve 2’de kanaate varılmalı. Azeriler değerlendireceklerini söylediler. Maç tabiri ile top şimdi Azerbaycan’da” dedi. Rövnag Abdullayev ise 56 milyon TL’ye inşa edilen stada hayran kaldığını ve ülkesine de böyle bir stad yaptıracağını söyledi. Abdullayev, Türkiye ile Azerbaycan arasında uzun bir süredir devam eden fiyat müzakerelerine ilişkin açıklama yapmaktan ise kaçındı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nabuccodan-25-yilda-4-milyar-avro-vergi-geliri-bekleniyor_69524.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!