Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Naif Tasarım İDW'de Görücüye Çıktı

Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarım bölümünden 2009 yılında mezun olan üç arkadaş, Efecan Gürbüz, Onur Besen ve Alper Karagöz tarafından 2010 yılında kurulan Naif Tasarım, İstanbul Desing Week 2010'da tasarımlarını tüketiciyle buluşturdu. Tasarımcılar, 7 ay süresince yaptıkları çalışmalar ve hazırladıkları tasarımlarla şirketin

yapi.com.tr
Naif Tasarım İDW'de Görücüye Çıktı

Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarım bölümünden 2009 yılında mezun olan üç arkadaş, Efecan Gürbüz, Onur Besen ve Alper Karagöz tarafından 2010 yılında kurulan Naif Tasarım, İstanbul Desing Week 2010'da tasarımlarını tüketiciyle buluşturdu. Tasarımcılar, 7 ay süresince yaptıkları çalışmalar ve hazırladıkları tasarımlarla şirketin kimliğine ve hangi yöne gideceklerine karar vermişler. Ahşap mobilya sandalye, koltuk, masa ve aydınlatma ürünleri tasarlayan üç genç, ahşabı renklendirip dekorasyon olarak da yumuşak dokudan el yapımı oyuncaklar kullanmışlar.

Efecan Gürbüz; “Biz diyoruz ki hani anneannemizden kalan eski tip kütüphaneler vardır, yıllarca kullanırsınız eskimez ama anılar birikir biz de bunu istiyoruz, kaliteli malzemeden olsun ve kullanıcıyla arasında duygusal bir bağ olsun. Ahşabın daha modern kullanılması diyebiliriz buna. Biz fabrikalaştırmaktan oldukça kaçınıyoruz.” diye konuştu.

Tasarımcılardan Onur Besen de kullandıkları ürünler hakkında tamamen doğaya saygılı olduklarını belirterek şöyle devam etti: “Tamamen doğal ürünler kullanmaya çalışıyoruz, geri dönüşümü olan ürünler tüketiyoruz. Boyalarımızda bile en hafif ve doğal olanı tercih ediyoruz. Elimizden geldiği kadar ürünlerde cırt cırtlı, istediğiniz zaman değiştirebileceğiniz ve hatta kumaşsız kullanabileceğiniz ürünler yapıyoruz gözüken yerler gibi gözükmeyen noktaları da aynı kalite ve hassasiyetle tasarlıyor ve boyuyoruz.”

Tasarımcılar, ürünlerini doğal ve geri dönüşüme uygun endüstriyel malzemelerden üreterek insana ve doğaya saygıyı tasarım gücüyle ifade etmeye çalıştıklarını ve bunun onlar için çok önemli olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca üründeki kaliteye önem verdiklerini ve tüketicinin aldığı ürünü uzun yıllar büyük memnuniyetle kullanabilmesini hedeflediklerinin de altını çiziyorlar.
 
“Duygusal mekanlar yaratmak istiyoruz”

Tüketiciyle ürün arasında bir bağ olması gerektiğini ve insanın kendini her yönden rahat hissetmesini hedeflediklerini söyleyen tasarımcılar hedeflerini şöyle açıklıyor:

“Biz aslında duygusal mekanlar yaratmak istiyoruz. Sosyal yaşam alanlarında ev, ofis ve diğer yaşam alanlarını kaliteli, güzel, ayrıcalıklı yerler haline dönüştürmeyi hayal ediyoruz. İnsanların kendilerini rahat hissedebilmesi çok önemli, bir koltuğa oturduğu zaman hem fiziki olarak rahat olmalılar hem de göz zevkine hitap etmeli, duygusal olarak da rahat hissetmeli kendini. Genel olarak koltuk, sandalye ve aydınlatma ürünleri yapıyoruz. Aynı zamanda da “yumuşak şeyler” adı altında kendi tasarımlarını ve oyuncaklarını üreten bir arkadaşımızdan bize özel tasarımlar yapmasını istedik, bunlarla da ahşap ve mobilyayı renklendirmeyi planlıyoruz. Sürekli yeni ve farklı olmak hedefimiz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/naif-tasarim-idwde-gorucuye-cikti_83098.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!