Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nasıl Bir Kent?

TMMOB, 12 Haziran seçimleri öncesi açıkladığı seçim bildirgesi ile kentsel açıdan hükümet uygulamalarını değerlendirdi ve önerilerini ortaya koydu. İşte bunlardan bazıları.

Cumhuriyet Ankara
Nasıl Bir Kent?

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), AKP iktidarında hükümetin kentsel açıdan sınır tanımayan uygulamalarında sürekli bir takoz vazifesi gördü. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın belediyecilikten gelen rant yaratma ve bunu paylaşarak siyasi fayda sağlama çabaları, TMMOB’nin Şehir Plancıları, Ziraat, Çevre, Makine mühendisleri gibi odaları tarafından sıkça açılan davalarla belli ölçüde de olsa durdurulabildi. Bu süreçte de TMMOB, hükümet ve yandaşları tarafından Türkiye’nin gelişmesinin önünde bir engel olarak gösterildi.

‘Mühendisler itildi’

Şimdi TMMOB, 12 Haziran seçimleri öncesi açıkladığı seçim bildirgesi ile kentsel açıdan hükümet uygulamalarını değerlendirdi ve önerilerini ortaya koydu. İşte bunlardan bazıları:

- Çevre ve kentleşme politikalarının dinamik gücü olması gereken mühendis, mimar, şehir plancıları AKP iktidarı tarafından ikinci plana itilmiş, bazı alanlarda yetkiler uluslararası sermaye kuruluşlarına devredilmiş, bazı alanlar ise neredeyse ortadan kaldırılmıştır.

- Mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı hizmetleri kamusal fayda anlayışından çıkarılıp serbestleştirme, özelleştirme, ticarileştirmenin arpalıkları haline getirilmiş; kentler rantlara göre şekillendirilmiş ve plansızlık egemen kılınmıştır.

- Tüm bu süreçler teknik ve bilimsel gereklilikler dışına çıkarılıp “idari karara” dönüştürülmüş, ilgili yasa düzenlemeleri de etkisiz/kadük hale getirilmiştir.

- AKP yasa ve yönetmelik düzenlemelerini TMMOB’nin önerilerinin aksi doğrultuda yapmaktadır.

- Neoliberal sosyoekonomik dönüşümleri yerele aktaran Belediyeler Yasası, İl Özel İdare Yasası, Büyükşehir Belediyeleri Yasası, Mahalli İdare Birlikleri Yasası, İller Bankası Yasası, İmar Yasası, Kamu İhale Yasası ve ilgili diğer tüm mevzuat değişiklikleri iptal edilerek, meslek odaları ve ilgili tüm toplum kesimlerinin katılımıyla yeniden düzenlenmelidir.

- “Yardım” adı altında sadaka dağıtarak yoksulluğu devamlı kılan politikaları benimsemeyen bir kent yönetim anlayışı sağlanmalıdır.

- Kentleşme ve planlamaya yönelik “kent ve çevre suçu” kavramı geliştirilmeli, yerel yönetimlerin görev ve sorumluluklarını belirleyen yasal düzenlemelerde yer almalıdır.

Kamu hizmetlerinde taşeronlaşma

- Kentsel kamu hizmetlerini ticarileştiren özelleştirmeler ve taşeronlaştırmalar durdurulmalıdır.

- Kamuya ait arazi ve yapıların satışı ya da özelleştirilmesi yöntemleri ile elden çıkarılmasına son verilmelidir. Sosyal donatı ve teknik altyapı hizmetleri için yeni kamulaştırmalar yapılmalıdır.

- Kentsel dönüşüm projeleri, kültürel, tarihi, yerel ve özgün dokuyu koruma ve halkın çıkarları temelinde kurgulanmalı, rant politikalarına dayalı kentsel dönüşüm projeleri reddedilmelidir.

- Kent merkezlerini otobana dönüştürmeyen yaya öncelikli ulaşım politikası geliştirilmelidir.

- Kentlerin tarihi ve kültürel değerlerinin korunması, geliştirilmesi, gelecek nesillere aktarılması sağlanmalıdır.

- Engelli yurttaşlarımız için mekânsal tasarım ilkeleri geliştirilmeli ve uygulanmalıdır.

- Kültürel mirasa ve ortak belleğe ilişkin eser, yapı, meydan ya da kent parçalarının korunmasına ilişkin olarak politikalar geliştirilmelidir.

- “Af” bir seçenek olmaktan çıkarılmalıdır.

- İmar konularında uzmanlaşmış bir yargı sistemi geliştirilmelidir.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/nasil-bir-kent_87823.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!