Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

NATO'nun Yeni Binası Skandal Oldu

NATO’nun 460 milyon euro’ya yapılması planlanan binasının maliyeti iki katını aştı. Rasmussen inşaatın en az bir yıl gecikeceğini duyurdu.

yapi.com.tr
NATO'nun Yeni Binası Skandal Oldu

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in “başarılarla dolu” dönemini simgelemesi için Brüksel’de yaptırdığı yeni bina projesi skandala dönüştü. 460 milyon euroya yapılması planlanan yeni tesisin maliyeti 1 milyar doları aştı. Buna rağmen ihaleyi kazanan konsorsiyumun 245 milyon euro daha istediği ve inşaatı en az bir yıl geç tamamlayacağı ortaya çıktı.

245 milyon daha gerekiyor

Alman Der Spiegel dergisi 20 Ocak tarihli haberinde ilk kez inşaat skandalını duyurdu. Spiegel’ın ele geçirdiği belgelere göre, 19 Aralık 2013’te yapılan bir toplantıda Rasmussen, üye ülkelerin temsilcilerine, ihaleyi alan BAM Alliance konsorsiyumunun ‘yanlış hesaplamalar ve taşeronlardan gelen yüksek talepler’ nedeniyle mali sıkıntılar yaşadığını aktardı. Genel Sekreter, projenin 1.05 milyar euroya dayanan şu anki bütçesi ile tamamlanmasının mümkün olmadığını söyledi.  Oysa ki, konsorsiyum 2010’da ihaleyi 460 milyon euroya almıştı. NATO üyeleri o dönemde bu rakamı şüphe ile karşılamıştı. Zira NATO’nun tahminlerinde 670 milyon euroluk bir rakam çıkmıştı. BAM Alliance, gerçekçi olmayan teklifine rağmen tercih edilmişti.

19 Aralık’taki toplantıda üye ülkeler projenin durmasını istemedikleri için 20 milyon euro daha aktarma kararı alındı. Ancak 10 Ocak’ta yapılan ikinci toplantıda NATO Proje Müdürü Tony Carruth, konsorsiyumun 245 milyon euroya daha ihtiyacı olduğunu açıkladı. Bunun üzerine daimi elçiler ‘küplere bindi’. Rasmussen ise olayın üye ülkelerin halklarına açıklanmasını istemedi.

Habere yorum yapmayan NATO, önceki gün açıklama yapmak zorunda kaldı. Rasmussen, Belçika ve Hollandalı şirketlerin ortaklığı ile oluşturulan BAM Alliance’ın ‘daha fazla para ve daha fazla süre’ istediğini belirtti. İnşaatın 2016’ya bile yetişemeyeceğini açıklayan Rasmussen, NATO’nun 28 üyesinin durumdan dolayı endişeli olduğunu söyledi.

ETİKETLER: NATO
http://www.yapi.com.tr/haberler/natonun-yeni-binasi-skandal-oldu_116442.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!