Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Na'viler ve Yuvarlakçaylılar

Pürüzsüz, yeşile çalan mavi renkte tenleri vardır. Ayrık ve kısık kedi gözleriyle bakarlar ormanın derinliklerine. Uzun ve kavrayıcı, bazen kırbaç, bazen sarmaşık gibi kıvranan kuyruklara sahip, yaklaşık üç metre uzunluğunda bir ırktır. Bu halk kendine Na'vi der. Uzak, Pandora gezegeninde mutlu yaşarlar. Lakin ben onları bir bilet alıp üç boyutlu

Referans Gazetesi
Na'viler ve Yuvarlakçaylılar

Pürüzsüz, yeşile çalan mavi renkte tenleri vardır. Ayrık ve kısık kedi gözleriyle bakarlar ormanın derinliklerine. Uzun ve kavrayıcı, bazen kırbaç, bazen sarmaşık gibi kıvranan kuyruklara sahip, yaklaşık üç metre uzunluğunda bir ırktır. Bu halk kendine Na'vi der. Uzak, Pandora gezegeninde mutlu yaşarlar. Lakin ben onları bir bilet alıp üç boyutlu halleriyle perdede gördüm. Mavi tenli Na'vileri görünce onları hemen Yuvarlakçaylılara benzettim. (Bundan da daha önce söz ettim.)

Yanardöner camgöbeği rengindeki tenlerini, vücutlarına oranla küçük kafataslarını, yüksek elmacık kemiklerini, kedilerinkine benzer kulaklarını ve yayvan burunlarını benzetmedim. Ortalama yaşam süreleri insanlarınkine benzer, o yüzden benzettim. Ten renklerinin aksine, Na'vilerin kanları kırmızıdır, o yüzden de benzettim. Ama başka benzettiğim yanları da var.
 
Yuvarlakçaylıların uyumu

Na'vilerin atkuyruğu çok uzun ve gösterişli bir saç örgüsü gibi durur. Esasında bu saç örgüsü, diğer yaşam biçimlerine bağlanabilen sinir filizlerinden oluşan karmaşık bir dizgeyi içinde gizler. Kurulan bu bağ, Na'vilerin diğer canlılar, bitkiler ve hatta gezegenin kendisi tarafından yayılan enerjik ve kinetik sinyalleri hissedebilmelerine imkân tanır. Atkuyruğu, Na'vilerin tüm gezegeni kuşatan sinir ağına ve böylece tüm Pandora yaşamının ortak bilgeliğine erişimini de sağlar.

Yuvarlakçaylıların atkuyrukları yoktur ama adeta varmışçasına doğayla büyük bir uyum sağlamışlardır. Kendilerini tıpkı Na'viler gibi doğadan ayrı görmezler, aksine doğanın tamamlayıcı bir parçası olduklarını bilirler. Uzun zaman önce insanlar da doğayla benzer bir etkileşim içinde bulunuyordu.

Na'vilerin, Yuvarlakçay köylülerine benzeyen özelliklerinden de söz etmek gerekir: Na'viler için esas olan dengedir. Bedenlerinde, zihinlerinde ve ruhlarında bu dengeyi korudukları bir yaşam sürerler. Pandora, üzerinde yaşayanların her türlü ihtiyacını karşılar. Na'viler, gezegenlerinin hayatın sürmesini sağlayan bolluğuna saygı duyar ve bunu devam ettirebilecek bir toplumsal ilişki kurarlar. Tüm yaşam biçimlerinden oluşan toplum; nüfus fazlalığı, yoksulluk veya evsizliği ortadan kaldıran organik ve doğal bir simetriyle mükemmel bir dinamik denge içindedir.
 
Onların filmi yok

Na'viler Pandora gezegeninde yaşar. Yuvarlakçaylılar, Köyceğiz'de. Na'vilerin ormanına ve nehirlerine dünyadan gelenlerin dozerleri girmiştir. Yuvarlakçay isimli akarsuya da dünyalıların dozerleri girmiştir. Na'viler direnmektedir, ok ve yaylarıyla direnmektedir. Yuvarlakçaylılar da atmış günü aşkın süredir direnmektedir, akarsularının kıyısında direnmektedir.

Na'vilerin Avatar adlı bir filmi yapılmıştır ve bunu düyada milyonlarca insan izlemektedir. Amerika'da bir kitabı yapılmıştır ve Doğan Kitap çok yakında yayımlamaya hazırlamaktadır. Yuvarlakçaylıların ise henüz ne filmi ne kitabı yapılmıştır. Ama yakında herkes, belki yirmi altı, belki yirmi yedi yaşında, Na'viler gibi sert bakışlı, arkadan bağlı uzun saçları, keskin kol hareketleri olan ve "Su yoksa ben yokum" diyen Yuvarlakçay'ın kıyısında Pınarköy'de yaşayan Dilara'yı tanıyacaktır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/naviler-ve-yuvarlakcaylilar_76896.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!