Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Neden Tasarım, Neden Bienal?

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Başkanı Bülent Eczacıbaşı, sadece tüketim ürünlerinin değil, sanatsal projelerden eğitime, iş hayatından politik hareketlere kadar her alanın tasarım süreçlerinden etkilendiğini belirtti.

yapi.com.tr / AA
Neden Tasarım, Neden Bienal?

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Başkanı Bülent Eczacıbaşı, sadece tüketim ürünlerinin değil, sanatsal projelerden eğitime, iş hayatından politik hareketlere kadar her alanın tasarım süreçlerinden etkilendiğini belirtti.

İKSV tarafından tasarımı anlamak, anlatmak ve bu konudaki farklı tartışma noktalarını kentin kültür ve sanat yaşamının gündemine getirmek amacıyla 2012 yılında düzenlenecek Uluslararası İstanbul Tasarım Bienali'nin ilk ön etkinliği olan ''Neden Tasarım, Neden Bienal?'' başlıklı Uluslararası İstanbul Tasarım Sempozyumu, Kadir Has Üniversitesi'nde başladı.
    
Bülent Eczacıbaşı, sempozyumun açılışında, trafik ışıklarından kitapçıklara, koltuklardan mikrofonlara kadar her şeyin tasarım ürünü olduğunu belirterek, hayatı kolaylaştıran, zenginleştiren ve çeşitlendiren ayrıntıların tasarımla şekillendiğini anlattı. Sadece tüketim ürünlerinin değil sanatsal projelerden eğitime, iş hayatından politik hareketlere kadar her alanın tasarım süreçlerinden etkilendiğini ifade eden Eczacıbaşı, tasarımın içinde geliştiği kültürün izlerini taşıdığını ve parçası olan kültüre yön vererek onu dönüştürdüğünü söyledi.

Eczacıbaşı, hem kültür hem de sanatla ilişkisi böylesine zenginlik katan konuyu bienalde ele almanın heyecan verdiğini dile getirerek, bienallerin gerçekleştirildikleri coğrafyayı besleyen, öncü işlerin sunulduğu, sorgulayan ve düşündüren etkinlikler olduğunu kaydetti. Bienallerin bir soruya verilebilecek sayısız yanıt olduğunu gösterdiğini, bir yandan da bu yanıtlara dair şüphe uyardırdığını belirten Eczacıbaşı, şöyle devam etti:

''Bu yüzden bienaller, özenli bir küratörlük çalışmasına paralel olarak kuvvetli hazırlık sürecini de gerektirir. Biz de ilk İstanbul Tasarım Bienali'ne giden yolda bir dizi ön etkinlik düzenleyerek, bienal için bir zemin hazırlığı yapmayı amaçladık. İlk hazırlık etkinliğimiz olan bu sempozyumun, tasarım ve bienalle ilgili bir tartışma açan başlığı ve geniş kapsamlı çerçevesi aslında İstanbul Tasarım Bienali ile ilgili ipuçlarını da barındırıyor. İstanbul Tasarım Bienali ile tasarıma, besleyici ve zenginleştirici sorular sormayı, sordurtmayı amaçlıyoruz. Bugün 'neden tasarım, neden bienal' diyor ve bu temel noktaların üzerinde şekillenecek düşünsel bir süreç başlatmayı hedefliyoruz.''

Sempozyum konuşmacıları arasında Türkiye ve yurt dışından önemli isimler bulunduğunu belirten Eczacıbaşı, konuşmacılara, bienalin ilk etkinliğine katkı sundukları için teşekkür etti.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/neden-tasarim-neden-bienal_84151.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!