Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nemrut'ta Heykellere Bakterili Koruma

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi ve Nemrut Dağı'ndaki Taş ve Heykellerin Korunması ve Onarımı Projesi Sorumlusu Prof. Dr. Emine Caner Saltık, Nemrut Dağı'nda, gazetecilere yaptığı açıklamada, dev tanrı heykellerinin korunması için 26 Temmuzda başlatılan çalışmalar kapsamında, heykellerdeki tahribatı en aza indirmek için bakteri

CNN Türk
Nemrut'ta Heykellere Bakterili Koruma

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında 2007 yılında imzalanan ''Kommagene-Nemrut Koruma ve Geliştirme Programı'' kapsamında, Nemrut Dağı'nda başlatılan çalışmalar devam ediyor. Bölgede halen 40 kişilik ekip, dev tanrı heykellerinin yer aldığı Nemrut Dağı'nın değişik yerlerinde çalışma yapıyor.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neriman Şahin Güçhan başkanlığında 2010 yılına kadar devam edecek koruma çalışmaları kapsamında, iklim şartları nedeniyle üzerlerinde çatlaklar oluşan heykellerin korunması için titiz bir çalışma yapılıyor.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi ve Nemrut Dağı'ndaki Taş ve Heykellerin Korunması ve Onarımı Projesi Sorumlusu Prof. Dr. Emine Caner Saltık, Nemrut Dağı'nda, gazetecilere yaptığı açıklamada, dev tanrı heykellerinin korunması için 26 Temmuzda başlatılan çalışmalar kapsamında, heykellerdeki tahribatı en aza indirmek için bakteri kullandıklarını söyledi. Heykellerin ve kabartmaların korunmasıyla ilgili daha önce de çalışmalar yaptıklarını bildiren Prof. Dr. Saltık, Nemrut Dağı'nda bulunan heykellerde kireç taşı ve kum taşı olmak üzere iki çeşit taş kullanıldığını belirtti.

Prof. Dr. Saltık, şu bilgileri verdi:

"Buradaki yaklaşımımız, taşın yapısına benzer yapı oluşturarak taşı tamir etmek. Çünkü yabancı malzemeler koyduğunuz zaman, içinde olan uyumsuzluklar bozulmaları hızlandırıyor. Biz taşın kabul edebileceği ve uzun yıllar taşın bozulmasını önleyebilecek ve yavaşlatabilecek yöntemleri keşfetmek için araştırma yapıyoruz. Bu araştırmalar 4 kısımdan oluşuyor. Kalsitleştirme çalışmasıyla kireç taşlarından ayrılan parçaları yapıştırıyoruz. Kum taşlarının ayrılmalarını önlemek için silikatlaştırma yapıyoruz, koruyucu yüzey örtüleri oluşturmak için ise bio mineralleştirme yapıyoruz.

Bu çalışmalarımızda bakteriler kullanıyoruz. Dolgu malzemelerinin içine koyduğumuz bakteriler ile sağlıklı bir kalsit tabakası oluşturmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bir de heykellerin üzerindeki çatlaklar ve boşlukları doldurmak için kireç taşlarına ve kum taşlarına uygun harçlar tasarlıyoruz. Aynı zamanda hem bu taşlarda hem de bunlara benzer yapıdaki taşlarda hem arazide hem de ODTÜ'deki laboratuvarlarımızda deneme çalışmaları yapıyoruz. Bunları sınayarak taşa uygunlukları tespit edildikten sonra geniş çapta uygulamalara girişilecek. Aynı zamanda biz uygulamaları yapacak olan ekibi de burada yetiştiriyoruz."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/nemrutta-heykellere-bakterili-koruma_62876.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!