Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nemrut’un Güzelliği Restorasyonla Korunacak

Nemrut’ta restorasyon ve ön konservasyon çalışmalarına, yerli ve yabancı 21 kişilik ekip katılıyor. Adıyaman Restorasyon çalışmaları kapsamı

AA
Nemrut’un Güzelliği Restorasyonla Korunacak

b>Nemrut’ta restorasyon ve ön konservasyon çalışmalarına, yerli ve yabancı 21 kişilik ekip katılıyor. Adıyaman

Restorasyon çalışmaları kapsamında, dev heykellerin bulunduğu zemin sağlamlaştırılıp, heykeller ve gövdeleri restore edilecek.

Dünyanın 8. harikası olarak bilinen ve UNESCO tarafından dünya kültür mirası ilan edilerek koruma altına alınan Nemrut’ta, restorasyon çalışması başlatıldı. Akbank, Enka, Nemrut Vakfı, Amsterdam Üniversitesi’nin sponsorluğunda başlatılan restorasyon ve ön konservasyon çalışmalarına, yerli ve yabancı 21 kişilik ekibin katıldığı belirtildi. Restorasyon çalışmaları kapsamında, dev heykellerin bulunduğu zemin sağlamlaştırılıp, heykeller ve gövdeleri restore edilecek Çalışma kapsamında, dünyanın en eski horoskoplarından biri olan Aslan Horoskopu ve 4 kabartma tableti de restore edilecek. Restorasyon ve Konservasyon Programı Ekip Sorumlusu Dr. Selçuk Şener, çalışmalarla ilgili olarak şu bilgiyi verdi: “Nemrut Dağı, çok önemli bir yer. Ancak burada bulunan eserler doğanın ve kitle turizminin verdiği zararlarla tahrip oluyor. 10 yıl sürmesi planlanan restorasyon çalışmalarının ilk bölümü, 31 Temmuz 2003 tarihinde sona erecek. Dev vinçler yardımı ile kral ve tanrı heykellerine ait taşlar özenle yerlerinden alınıp, restore edildikten sonra, orijinal şekli ile tekrar yerlerine konulacak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/nemrutun-guzelligi-restorasyonla-korunacak_4890.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!