Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nemrut’un Kralları Akbank’la Doğuyor

Akbank'ın finansal desteği ile Uluslararası Nemrut Vakfı tarafından yürütülen ‘‘Nemrut'u Koruma Projesi’’nde çalışmalar aralıksız devam ediyor. Keş

Hürriyetb>Akbank'ın finansal desteği ile Uluslararası Nemrut Vakfı tarafından yürütülen ‘‘Nemrut'u Koruma Projesi’’nde çalışmalar aralıksız devam ediyor. Keşfedildiği 1881 yılından bu yana hızla tahrip olmaya başlayan Nemrut Dağı Anıtları, bu proje ile tek tek restore ediliyor.

Nemrut Dağı Anıtları'nın temellerini atan Kral Mithradates'in taç giyme günü olarak bayram ilan edilen 14 Temmuz'da bu projeye verdiği önemi gösteren Akbank, desteğininin süreceğini açıkladı. Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hayri Çulhacı, ‘‘Bu çalışmalar burada sürdüğü sürece, projeye bizden daha iyi bir sponsor bulununcaya kadar biz desteğimizi sürdüreceğiz’’ diye konuştu. Verilen bilgiye göre, Nemrut'ta geçen yıl Akbank ve Enka'nın finansal desteği ile şu çalışmalar yapıldı:

‘‘2 bin yıldır toprakla temas halinde olan etrafa dağılmış dev tanrı, kral, kartal ve aslan kafaları diğer parçaları ile birlikte Doğu Teras'ta yanyana getirilerek topraktan kurtarıldı. Tel eserlerin etrafına fensler çekilerek. heykellere tırmanılması önlendi. Batı Teras'ta yok olmaya yüz tutmuş kabartmaların düşmeleri kısmi sağlamlaştırma ve bariyerlerle önlendi. Gezi yolu inşa edildi. Amsterdam Üniversitesi tarafından sürdürülen ve aralarında İtalya, Almanya ve Türkiye'den de uzmanların bulunduğu uluslararası bir ekibin eşlik ettiği projenin hızla tamamlanabilmesi için bir de restorasyon evi kuruldu. Burada ilerde restorasyonu yapılan heykeller arasında durumu çok kötü ve dış mekanda kalması sakıncalı olanların da sergilenebileceği bir müzeye dönüştürülmesi de düşünülüyor.’’

2001 yılında Uluslararası Nemrut Vakfı'nın girişimiyle ‘‘Nemrut Dağı Koruma ve Sergileme Projesi’’ çalışmaları başlatıldı. Kültür Bakanlığı denetiminde sürdürülen Nemrut anıtlarının restorasyon ve konservasyon çalışmalarına Akbank, başından buyana destek veriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nemrutun-krallari-akbankla-doguyor_5046.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!