Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nemrut’un Tanrıları Kurtarılmayı Bekliyor

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yeralan Nemrut’taki dev tanrı heykellerinin, önlem alınmaması halinde 5-10 yıla kadar yok olacağına dikkat çekildi.

NTV-MSNBC
Nemrut’un Tanrıları Kurtarılmayı Bekliyor

b>UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yeralan Nemrut’taki dev tanrı heykellerinin, önlem alınmaması halinde 5-10 yıla kadar yok olacağına dikkat çekildi.

Amsterdam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Herman Brijder, merkezi Hollanda’da bulunan Uluslararası Nemrut Vakfı’nın 2001’de gerçekleştirdiği Nemrut Projesi kapsamında, 23 Temmuz’da çalışmaların başlatılacağını bildirdi.

Prof. Dr. Brijder, Nemrut Projesi kapsamında önceki yıllarda, Doğu Terası’nda dağınık halde bulunan kral heykellerinin, -gövdelerin önüne gelecek şekilde- sıraya dizildiğini kaydetti.

Akbank ve ENKA’nın da destek verdiği Nemrut Projesi ile 2012 yılına kadar devam edecek bir çalışma programı hazırladıklarını ifade eden Prof. Dr. Brijder, “Ancak, yaşanan aksaklıklar ve eksiklikler çalışma programında gecikmeye neden oluyor. Bu da ören yerindeki dev heykellerin biraz daha yaşlanması ve yok olması anlamına geliyor” dedi.

Bu yıl, Doğu Terası’ndaki Kartal ve Aslan heykellerini paslanmaz metaller kullanarak gövdelerinin üzerine monte edeceklerini, Herakles Heykeli’nin zeminini sağlamlaştıracaklarını ifade eden Prof. Dr. Brijder, “Bu arada kırılma ve dağılma riski yüksek eserler üzerinde çalışacağız. Nemrut ören yerinin yanı sıra buradan Adıyaman Arkeoloji Müzesi’ne taşınan eserler üzerinde dokümantasyon çalışması yapacağız” diye konuştu.

‘NEMRUT, YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA’
Nemrut’u gelecek nesillere ulaştırmayı amaçladıklarını belirten Prof. Dr. Brijder, “Nemrut, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya ve biz bunu çok iyi biliyoruz. Nemrut, benim ya da bizim değil dünyaya ait bir kültür mirasıdır. Restorasyon ve diğer çalışmaların kimin tarafından yapıldığı hiç önemli değil. Önemli olan kayıtsız kalınması halinde 5-10 yıla kadar yok olacak olan Nemrut’a sahip çıkmak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nemrutun-tanrilari-kurtarilmayi-bekliyor_28439.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!