Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Turistler Nemrut Dağına Katır Sırtında Çıkmayacak

Türkiye’nin önemli turizm merkezleri arasında bulunan Nemrut dağına turistler artık katır sırtlarında çıkmayacak.

Zamanb>Türkiye’nin önemli turizm merkezleri arasında bulunan Nemrut dağına turistler artık katır sırtlarında çıkmayacak.

Nemrut dağının zirvesine turistlerin kolay çıkması için teleferik sistemi projesi çalışmalarına başlandı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Uludağ’da bulunan kayak merkezine yapmayı düşündüğü projeyi örnek olarak kabul eden Adıyaman Valiliği’nin çalışması ile turistler artık Nemrut’a teleferik ile çıkacak. Yapılacak teleferik ile Adıyaman’a gelen turist sayısında patlama olacağı tahmin ediliyor. Aynı zamanda kış aylarında da turistler Nemrut Dağı’nı ziyaret edebilecek. Bursa’dan Adıyaman’a gelen Makine Mühendisi Murat Ergüzel teleferik sisteminin kurulması için proje hazırlamaya başladı.

Nemrut dağı eteklerinde bulunan Jandarma Karakolu ile kafeterya arasına kurulması planlanan teleferik sistemi için ön araştırma yapıldı. Bursa’daki teleferik sistemini kuracak uzman ekip Nemrut dağına gelerek burada fizibilite çalışmasını tamamladı. Çalışma sonrasında proje uygulamaya konulacak. Adıyaman’ın tarihi potansiyelinin artmasına neden olacak projenin taslağı da hazırlanmaya başladı. Güzergah tespiti için arazi yapısı hakkında Makine Mühendisi Murat Ergüzel’e bilgi veren Vali Hikmet Tan, incelemeler ile alternatif güzergah tespiti için çalışmaların fiilen başlandığını açıkladı. Vali Tan, güzergah tespiti için Nemrut Dağı Milli Park alanının doğal ve kültürel kaynak değerlerinin olumsuz etkilenmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turistler-nemrut-dagina-katir-sirtinda-cikmayacak_29662.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!