Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Nevşehir'deki Doğa ve Tarih Katliamına Karşı Sessiz Kalmayacağız"

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden olan Kapadokya'da peri bacalarına zarar verilmesine ve tarih katliamına fütursuzca devam edilmesine tepki gösterdi.

yapi.com.tr
"Nevşehir'deki Doğa ve Tarih Katliamına Karşı Sessiz Kalmayacağız"

Daha önce üzerine beton dökülerek merdivenler inşa edilen UNESCO Dünya Miras Listesindeki Kapadokya'da, bu sefer de Göreme'de peri bacalarına inşaat yapılıyor.

Göreme'de Peri Bacaları'nı göremeyelim diye beton bacalar dikiliyor
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Kamuoyunda Nevşehir'in merkez ilçeye bağlı Göreme beldesi Ünlü Sokak'ta peri bacalarının yanına inşaat yapıldığına dair haberler ve videolar paylaşıldı. Doğa, tarih ve kültür düşmanı zihniyet her yıl yaklaşık 2 milyon turistin ziyaret ettiği bir turizm beldesi Göreme'yi rant uğruna katlediliyor. Daha önce de kayaların üzerine beton dökülerek merdivenler inşa edilmiş, restorasyon çalışmalarında da doğal dokuya ciddi zarar verilmişti. Tüm bunları yargıya ve kamuoyuna taşımıştık.

Şimdi de akla zarar bir şekilde peri bacalarına zarar verecek şekilde inşai çalışmalar yapılıyor. İnşaat duvarında ise 'Denetimi Göreme Belediye Başkanlığı tarafından yapılıyor' tabelasının asılı olması ise içler acısı bir durumdur. Tarihi ve doğayı koruması gereken kamu kurumu bu şekilde denetim yapıyorsa ağlanacak haldeyiz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak hinterlandımızda yer alan Nevşehir'de yaşanan doğa ve tarih katliamına karşı sessiz kalmayacağız. Göreme'de peri bacalarını göremeyelim diye beton bacalar dikiliyor. Sonra da çevreye saygılı yerel yönetimlerden bahsediliyor. İnşaata izin veren belediye ve Koruma Kurulu kararlarının iptali için yargıya taşıyoruz. Sorumluluğu bulunan ve buna izin veren Göreme Belediyesi, Nevşehir Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyeleri dahil, tüm yetkililer hakkında TCK m. 257 uyarınca görevi kötüye kullanma ve 2863 sayılı Kanuna muhalefetten, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız" diye konuştu.