Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nevzat Bayhan: Bir Turist İstanbul'u Gezdikten Sonra, 'İşte Benim Yaşayacağım Şehir' Derse Çok Mutlu Olurum

İBB bünyesinde kültür, sanat ve turizm hizmetleri sunmak üzere kurulmuş olan Kültür AŞ ticari amaçlı bir anonim şirket. Ne yazık ki Kültür AŞ'nin bu faaliyetlerinden son yıllara kadar pek haberdar olmayanlardanım. Belki de İstanbul'u derinlemesine yaşayan birisi olarak itiraf etmem gerekiyor çünkü Kültür AŞ Genel Müdürü Nevzat Bayhan ile yaptığım

Zaman Gazetesi
Nevzat Bayhan: Bir Turist İstanbul'u Gezdikten Sonra, 'İşte Benim Yaşayacağım Şehir' Derse Çok Mutlu Olurum

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hem kendi işlerinde hem de iştigal konuları çerçevesinde, serbest piyasada rekabet edebilecek hızda ve kalitede konuşlandırılmış 22 özerk şirketi var. Ağaçtan taşımacılığa, ekmekten suya kadar İstanbullu hemşehrilerinin ihtiyacına cevap verecek bu şirketler arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ de bulunuyor.

Kültür AŞ'nin kuruluşu 1989 tarihine kadar gidiyor. İBB bünyesinde kültür, sanat ve turizm hizmetleri sunmak üzere kurulmuş olan Kültür AŞ ticari amaçlı bir anonim şirket. Ne yazık ki Kültür AŞ'nin bu faaliyetlerinden son yıllara kadar pek haberdar olmayanlardanım. Belki de İstanbul'u derinlemesine yaşayan birisi olarak itiraf etmem gerekiyor çünkü Kültür AŞ Genel Müdürü Nevzat Bayhan ile yaptığım söyleşi sonrasında yapılan faaliyetlerden ne kadar üstünkörü bilgi sahibi olduğumu görüyorum. Oysaki yapmam gereken Kültür AŞ'nin etkinliklerini ayrıntılarıyla veren www.kultursanat.org'ye bakmakmış. Bu arada bir küçük itirafım da var; İstanbul'un fethini ve şehrin düştüğü anı görselleştiren Panorama 1453 Tarih Müzesi'ni gördüm ve özüme döndüm, yüreğim ise epey bir kabardı. Tavsiye ederim gidin, görün.

Bir şehre sahip çıkmak!

"Bir şehre sahip çıkmak, o şehrin kültürüne sahip çıkmakla mümkündür." diyen bir genel müdür var Kültür AŞ'nin başında. Gazeteci-yazar Nevzat Bayhan, Adıyaman doğumlu ama İstanbul'dan söz ederken, "İstanbul'da yaşamak bir fırsat. Bana, 15 milyon insanın ekmek yediği bu şehre hizmet edebilme görevi verildiği için hem kendimi şanslı hissediyor hem de bu hizmeti kutsal buluyorum. Görevimi yaparken de adeta bir ibadet hazzı duyuyorum." diyecek kadar da İstanbul âşığı.

Nevzat Bayhan yazar kişiliğiyle öne çıkarken kendisinin Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi ve aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü'nü bitirdiğini öğreniyorum. "Bizim zamanımızda büyüklere gazeteci-yazar olacağım demek ne mümkündü! Biz de eğitim seçiminde genel isteğe uyduk." diyor. Dil eğitimi için ABD Rutgers Üniversitesi PALS lisan okuluna giden Bayhan, bir süre Amerika'da kalır ve Stevens Institute of Technology'de dört yıl çevre mühendisliği konusunda doktora yapar. Genel Müdür Bayhan'ın yazım kariyeri 1983 yılında, sosyal ve bilimsel konularda yazılar yazarak başlar. ABD'de Golden Generation dergisinin başyazarlığı ve editörlüğünü de yapan Bayhan, 1995-2002 yılları arasında gazetemizin de köşe yazarları arasında yer alır. Kültür AŞ ğenel müdürlüğü öncesinde bir süre Cihan Haber Ajansı genel müdür yardımcılığı görevini de yürüten Bayhan, tam bir kitap düşkünü.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Yazarlar Birliği ve Basın Konseyi üyesi olan Bayhan, Uyuşturucu ile Mücadele Derneği'nin de kurucu 2. başkanı. Böylesine güçlü bir eğitim altyapısına sahip olan Nevzat Bayhan konuşmaktan ziyade yaptıklarıyla anılmayı isteyen yöneticilerden biri olarak tanımlanabilir.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
http://www.yapi.com.tr/haberler/nevzat-bayhan-bir-turist-istanbulu-gezdikten-sonra-iste-benim-yasayacagim-sehir-derse-cok-mutlu-olurum_74692.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!