Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

New Orleans Şehir Merkezi için Yapılan Canlandırma Projesi Açıklandı

Katrina Kasırgası sırasında harap olan Hyatt Regency New Orleans Oteli’nin ne olacağı ile ilgili yaşanan kararsızlıklardan sonra Strategic Hotels CEO’su Laurence Geller, Pritzker Ödüllü Mimar Thom Mayne’in yardımını istedi.

Architectural Recordtable border="0" cellspacing="3" cellpadding="0">1. Hyatt Regency New Orleans Balo Salonu 2. National Jazz Center New Orleans 3. National Jazz Center New Orleans Müzesi ve Çocuk Müzesi 4. Louisiana Superdome

Katrina Kasırgası sırasında harap olan Hyatt Regency New Orleans Oteli’nin ne olacağı ile ilgili yaşanan kararsızlıklardan sonra Strategic Hotels CEO’su Laurence Geller, Pritzker Ödüllü Mimar Thom Mayne’in yardımını istedi. Mayne, binayı yalnızca iyileştirmek yerine, 715 milyon dolarlık, 20 akrlık çok işlevli merkez ve parkı tasarladı. Tasarım; yeniden düzenlenmiş Hyatt Oteli, Ulusal Caz Merkezi (National Jazz Center), yeni belediye binası, adliye sarayı, amfitiyatro ve konut binalarından oluşuyor.

Proje için hazırlanmış planlar 30 Mayıs’ta New Orleans’ta görücüye çıktı. Katrina Kasırgası’ndan bu yana duyurulan bu ilk büyük yeniden geliştirme projesi ile ilgili olarak girişimciler, projenin bir otel yenilemesinden çok bir çöküntü bölgesinin dönüştürülmesi olduğunu ve kent için umut, potansiyel girişimciler için güven oluşturacağını söylüyor.

Geller, New Orleans’ta 200 milyon dolarlık varlıkları bulunduğunu, bunun göz ardı edilemeyeceğini ya da başka bir kente taşınamayacağını belirtiyor.

Mayne, New Orleans Caz Orkestra’sına ev sahipliği yapacak ve gösteri mekanları, stüdyolar, sınıflar, kütüphane ve ofisleri içeren Ulusal Caz Merkezi’ni (National Jazz Center) de tasarlayacak. Ön projenin ilk görselleri; iri, heykelsi formların, çelik ağın, konsol yapısal elemanların ve katlanmış, eğilmiş düzlemlerin kullanımını açığa vuruyor. Parkta ise Güneyli kültürünü yansıtan etkileşimli sanat çalışmaları, bahçeler ve fıskiyeler yer alacak. Diğer bina projelerinin detayları henüz kararlaştırılmamış. New Orleans’lı mimar Ray Manning önümüzdeki yılın planlama ile geçeceğini belirtiyor.

Geller, Mayne’i seçmelerinin nedenini açıklarken, küresel görüşü olan bir mimar aradıklarını, bu nedenle birçok mimarı ve onların kentlerde yaptıkları işleri incelediklerini ifade ediyor. Geller’a göre Mayne; katılımcı, araştırmacı ve analitik, ana hatları oluşturduktan sonra detaylara yoğunlaşabiliyor. Tasarımları heyecan verici, basmakalıp değil ve bazı mimarlar gibi tasarımlarını tekrarlamıyor.

Planlar, Strategic tarafından finanse edilen Hyatt District Rebirth Advisory Board danışmanlığı ile birlikte hazırlandı. Mimarlık ve planlama, sanat, ekonomi gibi alanlardan uzmanlar da tasarıma katıldı. Projenin 6.500 kişi için kalıcı iş olanağı oluşturması ve önümüzdeki 20 yılda 6 milyar dolar getirmesi bekleniyor.

Manning’e göre Katrina Kasırgası sonrasında oluşan ortam oteli tümüyle dönüştürülmüş bir bölgenin parçası olarak yeniden oluşturma fırsatı sunuyor. Katrina öncesinde böyle bir projenin daha büyük bir dirençle karşılaşabileceğini belirten Manning, kendilerini yeniden tasarlama fırsatına sahip olduklarını ve kenti ileriye taşımaya yardımcı olacak hızlandırıcı bir projenin yaratılmasına çalışmaları gerektiğini söylüyor.

Yeni Hyatt Caz Bölgesi (Hyatt Jazz District), kamusal-özel bir proje. Hyatt şimdiden yaklaşık 3 milyon doları planlamaya yatırdı ve kaynak olarak 450 milyon dolar belirledi. Hyatt Caz Bölgesi, French Quarter, kongre merkezi ve nehir kıyısını kapsayan kentin diğer bölgeleri ile bağlantılı olacak.

Hyatt’ın iç mekanındaki yıkımın tamamlanması için bir ay daha geçmesi gerekiyor. Daha sonra bina dışındaki yıkım ve cephenin soyulmasına başlanacak. Giriş, binanın doğusuna yerleştirilecek, iç mekan yenilenecek, yeni balo salonu inşa edilecek ve çatı katı restoranı eklenecek.

Derleyen: Oytun Aren
Fotoğraf: Morphosis/Stategic Hotels

http://www.yapi.com.tr/haberler/new-orleans-sehir-merkezi-icin-yapilan-canlandirma-projesi-aciklandi_46284.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!