Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nişantaşılı Sofa, Halep'te Osmanlı Kışlası'nı Lüks Otele Çevirecek

İstanbul'un konsept otellerinden Nişantaşı'ndaki Sofa'nın sahibi Ali Güreli, 'Suriyeli bir işadamı müşterimiz, otelin konseptine o kadar hayran oldu ki, Halep'te yapacağı lüks oteli Sofa'nın işletmesini istedi. Bina Osmanlı Kışlası olunca kabul ettik' dedi

Radikal Gazetesi
Nişantaşılı Sofa, Halep'te Osmanlı Kışlası'nı Lüks Otele Çevirecek

İstanbul'un konsept otellerinden Nişantaşı'ndaki Sofa'nın sahibi Ali Güreli, 'Suriyeli bir işadamı müşterimiz, otelin konseptine o kadar hayran oldu ki, Halep'te yapacağı lüks oteli Sofa'nın işletmesini istedi. Bina Osmanlı Kışlası olunca kabul ettik' dedi

İstanbul’un en ünlü butik otellerinden Nişantaşı’ndaki Sofa’nın ‘konsept işletmesi’ yurtdışına açılıyor. 2006 yılında dünya butik otelciliğinde hayli gelişmiş bir trend olan ‘HIP’ (high individual place) konseptini Sofa’yla İstanbul’a getirdiklerini belirten otelin sahibi Ali Güreli, bunun butik otel kavramının uç noktalarında, misafirlere özel hizmetler sunan, sanatsal açıdan da gelişmiş bir şehir otelciliği konsepti olduğunu söyledi.

82 odalı Sofa’nın en belirgin özelliğinin her adımda bir sanat eseri olduğunu belirten Güreli, “Otel olarak çağdaş sanata çok yakınız. Lobiden odalara kadar her yer sergi alanı gibi. Bu da özellikle yabancı misafirlerimizi çok etkiliyor, zengin içerikli kütüphanemiz de öyle...” dedi. Sofa’nın içinde yer alan ünlü işletmeci İzzet Çapa’nın ‘Longtable’ının da çok ilgi gördüğünü vurgulayan Güreli, ayrıca 1000 metrekarelik dev bir SPA merkezleri olduğunu da ifade etti.

‘Bakanlıktan cesaret aldım’

Şu anda Halep’te devam eden bir projeleri olduğunu anlatan Ali Güreli, şunları söyledi:

“Suriyeli bir işadamı müşterimiz geçen yıl konakladığı otelimizin konseptine ve işletmesine hayran kaldı. Şam Holding, Suriye’de petrolden gayrimenkule kadar çok sayıda iş kolu olan bir holding. Halep’te Şam’da büyük yatırımları var. Hatta Şam’a neredeyse yeni bir şehir kuracaklar. Oteller, kongre merkezleri... Halep’te lüks bir otel yatırımı olduğunu ve oteli de Sofa konseptiyle bizim işletmemizi istedi. Önce biraz nazlandım, sonra Halep’e bir gidip görelim dedik. Gidince çok beğendim, bunca yıl niye gitmemişim diye pişman oldum. Hatta vizemizi aldık uçağa bindik, o gün Suriye’yle vize kalktı. Dış Ticaret Bakanlığı’yla da görüştüm. ‘Suriye ile ticaret hacmi çok artacak, ilişkiler çok sıcak, mutlaka gidin’ dediler. Bundan cesaret aldık.”

‘Longtable’ı da götürelim

Suriyeli şirketin Halep’teki iki otel için 400 milyon dolar yatırım yapacağını belirten Ali Güreli, “Biz hem işleteceğiz hem de küçük bir hissedar olacağız. Suriye’de şu anda çok az otel var ama hızla gelişiyor. İşleteceğimiz otel Osmanlı’nın kışla binalarında olacak. Bu, bizi heyecanlandırdı, dedelerimizin yerlerine gideceğimiz için seviniyoruz” diye konuştu.

Halep’teki otelde de yine Sofa gibi çağdaş sanat konseptine odaklanacaklarını vurgulayan Güreli, “Tabii bölgenin kültürel dokusu da çok önemli, bunu mutlaka koruyacağız. Restoranların ikisini Türkiye’den götürmek istiyoruz, bunlardan biri Borsa olabilir. Bir de İzzet Çapa’nın ‘Longtable’ını istiyoruz. Şu anda görüşmelerimiz sürüyor” diye konuştu.

Tünel’e iki sanat oteli geliyor

Sofa’nın Bodrum’da ‘Hamak’ adıyla bir kardeş oteli olduğunu anlatan Güreli, yeni yatırımlarla ilgili de şunları söyledi: “Hamak’ı geçen yıl açtık ve ilgi çok yüksek. Şimdi de Beyoğlu Tünel taraflarında iki otel açmaya hazırlanıyoruz. Otellerin isimleri farklı olacak. Her konsepte başka isim. Kardeşlerin isimleri de ayrı olur zaten. Tünel’de iki tarihi binayı 30 yıllığına kiraladık. Ana hatları bozmadan oranın ruhuna uygun iki butik otel açacağız. Birinin inşaatı sürüyor, eylülde açacağız. Diğerini de bir buçuk yıl içinde. Bunlar ‘art otel’ konseptinde olacak. Bunun dışında Boğaz’da ve Anadolu Yakası’nda da yerler bakıyoruz. Sofa’nın kardeşleri çoğalacak yani.” 

Atina’da fırsatlar var, otel için yer bakıyoruz

Yunanistan’da da bir otel açmayı planladıklarını belirten Ali Güreli, şöyle devam etti: “Yunanistan krizi öncesi Atina’da bir binayı gözüme kestirmiştim. Ama kriz patlak verince biz de biraz geri çekildik. Ancak şimdi Atina’da büyük fırsatlar var, bundan faydalanmayı düşünüyoruz. O bina hâlâ duruyor. Ona tekrar bakacağım, Atina’ya yatırımcı olarak gitmek istiyoruz. Ayrıca Suriye ile yapılan anlaşmanın bir benzerini de Kazakistan’lı bir işadamıyla yaptık. ‘Otelinizi çok beğendik, gelin bu hizmeti bizim ülkemize de taşıyın’ dediler. Haziranda gideceğjz. Türkiye’de son yıllarda otel işletmeciliği çok gelişti. Yurtdışından büyük ilgi var.”

‘Art niyetli’ partiler

Ali Güreli, Sofa Nişantaşı’nda başlattıkları yeni bir organizasyonu da şöyle anlattı: “Geçen aydan beri ‘Art niyet’ konseptiyle otelin terasında partiler düzenliyoruz. Burası aynı zamanda bir sergi alanı. Bu partilerde hem sanatsal etkinlikler oluyor hem de insanlar eğleniyor. Eylül ayına kadar partiler her ay yapılacak, hatta Bodrum’da Hamak’ta da benzerlerini yapacağız. Eylülden sonra Sofa’da bu partiler daha da sıklaşacak. İlgi çok büyük.”

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/nisantasili-sofa-halepte-osmanli-kislasini-luks-otele-cevirecek_79633.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!