Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Niyet Çok, Para Yok"

WWF Türkiye: İklim değişikliğiyle mücadele konusunda 24-25 Eylül’deki G20 zirvesinin ardından, 28 Eylül-9 Ekim 2009’daki Bangkok’taki görüşmelerde de somut bir ilerleme sağlanamadı.

ntvmsnbc
"Niyet Çok, Para Yok"

WWF Türkiye: İklim değişikliğiyle mücadele konusunda 24-25 Eylül’deki G20 zirvesinin ardından, 28 Eylül-9 Ekim 2009’daki Bangkok’taki görüşmelerde de somut bir ilerleme sağlanamadı.

WWF Türkiye Bangkok'taki toplantılarla ilgili şu açıklamayı yaptı: "İklim müzakerecileri Bangkok’ta yüzlerce sayfalık taslak müzakere metninin üstünden geçerek daha kısa ve öz bir metin ortaya çıkardı. Bununla birlikte, finansal taahhütler, kurumsal yapılanma, emisyon azaltım hedefleri ve yapılacak anlaşmanın yasal yapısı gibi önemli konularda ilerleme sağlanamadı."

WWF Küresel İklim Girişimi lideri Kim Carstensen; "İlerlemeyi yavaşlatan engelleri artık biliyoruz ve bu sorunu çözmesi gerekenlerin müzakereciler değil, siyasi liderler olduğunun farkındayız. Bu nedenle, Hükümet başkanlarını Aralık’taki Kopenhag görüşmelerinden önce tekrar bir araya gelmeye çağırıyoruz" dedi.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak, Bangkok görüşmelerine ilişkin değerlendirmesinde, ABD, AB ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerin iklim müzakerelerinin sağlıklı şekilde devam etmesi için finansman ve emisyon azaltımı konularında öncü rol oynayarak somut hedefler belirlemeleri gerektiğinin altını çizdi ve ekledi: "İnsanlık olarak iklim değişikliğiyle mücadeleyi erteleme lüksüne sahip değiliz. Gelişmiş ülkelerin emisyon azaltımı ve finansman konusundaki isteksizliği, gelişmekte olan ülkeler ve gelişmiş ülkeler arasındaki güvensizliği daha da artırıyor. Kopenhag’dan çıkması beklenen anlaşma için yürütülen küresel çabaların başarısını olumsuz yönde etkiliyor. Ortak ancak farklılaştırılmış sorumluluklar ilkesi çerçevesinde gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerin üstünde düşen görevleri yerine getirmesi, siyasi iradenin ortaya konması, iklim değişikliğiyle mücadele yolunda gösterilen küresel çabaların ve karşılıklı güven ortamının sekteye uğramaması, gezegenimizdeki yaşamın sürmesi için şarttır” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/niyet-cok-para-yok_73260.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!