Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Nobel Ekonomi Ödülü İklim Değişikliği Alanındaki Çalışmaya Verildi

Nobel Ekonomi Ödülü’nü bu yıl iki ABD’li akademisyen William D. Nordhaus ile Paul M. Romer paylaştı.

yapi.com.tr
Nobel Ekonomi Ödülü İklim Değişikliği Alanındaki Çalışmaya Verildi

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından yapılan açıklamada William D. Nordhaus‘un fosil yakıt kullanımının iklim üzerindeki etkisi üzerine endişesi ile 1970’li yıllarda başladığı çalışmaları sonucunda, 90’lı yılların yarısında ekonomi ve iklim arasındaki karşılıklı etkiyi açıklayan entegre değerleme modelini geliştiren ilk kişi olduğunun altı çizildi. Yeşil Ekonomi’nin haberine göre; açıklamada Nordhaus’un geliştirdiği modelin teoriler ve fizik, kimya ve ekonominin deneysel sonuçlarını entegre ettiği ve ve bugün ekonomi ve iklim alanlarında nasıl birlikte ilerleneceği, karbon vergileri gibi alanlardan iklim politikaları uygulamalarının sonuçlarını değerlendirmeye imkan sağladığı bilgisi verildi.

Nordhaus kazandığı ödül nedeni ile düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi; ”İnsanlığın daha az karbon üretmesi tamamen mümkün. Emisyonlarımızı düşürmeye bir kere başlayınca, bunun aslında tahmin ettiğimiz kadar zor olmadığına şaşıracağız. Politikalar bilimin ve yapılması gerekenin çok fazla geride kalıyor.”

Nordhaus’un geliştirdiği Dinamik Entegre İklim Modeli, iklim politikalarının sonuçlarını tahmin etme alanında çok geniş bir şekilde kullanılıyor. Bununla birlikte Nordhaus çalışmalarında iklim değişikliği ile mücadelede en etkili yöntem olarak tüm ülkelerde karbon vergisi uygulamasını öneriyor.

2018 Nobel Ekonomi Ödülü’nü paylaşan Paul Romer ise ödülü, teknolojideki ilerlemelerin ekonomik büyümedeki katkısı ve bu ilerlemeyi sağlana yeni düşünce ve inovasyonların ortaya çıkmalarını sağlayan etkenler üzerindeki çalışmaları ile kazandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nobel-ekonomi-odulu-iklim-degisikligi-alanindaki-calismaya-verildi_168077.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!