Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Norveçlinin Barajı'nı Limak Alıyor

Limak Holding, Norveçli Statkraft'ın Siirt'teki Çetin Barajı ve HES projesini satın almak için iyi niyet anlaşması imzaladı

yapi.com.tr
Norveçlinin Barajı'nı Limak Alıyor

Turizm, çimento, enerji, altyapı, havalimanı yönetimi ve operasyonları, liman işletmeciliği gibi birçok sektörde adını duyuran Limak Holding, Norveçli Statkraft'ın Siirt'teki Çetin Barajı ve HES projesini satın alıyor. Limak, yenilenebilir enerjide Avrupa’nın en büyük şirketi olan Norveçli Statkraft’ın Siirt’teki 601 milyon euro yatırım tutarı olan 517 MW’lık Çetin Barajı ve HES projesini devralmak için iyi niyet anlaşması imzaladı.

İki-üç ay içinde neticelenecek

Reuters’a bilgi veren konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, Statkraft’ın son bir yıldır inşaatı duran projeyi Limak’a devretmeyi teklif ettiğini belirterek, “Projenin henüz yüzde 20’si tamamlanmıştı. İki şirket arasında iyi niyet anlaşması imzalandı. İki-üç ay içinde konunun neticelendirilmesi hedefleniyor” dedi.

Yatırım tutarının Limak açısından 600-700 milyon dolar olacağını kaydeden kaynak, “Bu tutarın 150 milyon doları Limak’ın özsermayesinden,  450 milyon doları ise banka kredilerinden karşılanacak” dedi.

Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Milliyet gazetesinden Şükrü Andaç'a dev projenin detaylarını aktardı. Çetin Barajı’yla yakından ilgilendiklerini söyleyen Özdemir, proje hakkında bilgiler verdi.

“İşi bitirmeye çok yakınız.”

Özdemir, şöyle konuştu: ''Çetin, aşağı ve yukarı olmak üzere iki etaptan oluşuyor fakat bir türlü yapılamadı. İnşaat yüzde 20 seviyelerinde durdu. Bir yıldır da herhangi bir hareketlilik yok. Projenin sahibi Norveçli devlet şirketi Statkraft. Biz bu şirket için Arnavutluk’ta iki santral projesinin taahhüt işini yapıyoruz. Bir gün bize gelip, 'Biz Çetin’i yapmayacağız, size satalım' dediler. Biz de Botan Havzası ve Doğu Anadolu’nun potansiyeline inandığımız için masaya oturduk. 527 MW’lık önemli bir proje. Görüşmelerimiz devam ediyor, işi bitirmeye çok yakınız.”

Çetin Barajı’nın yatırım maliyetinin 700 milyon dolar civarında olacağını tahmin ettiklerini belirten Özdemir, ''Çetin’de 2 bin 500 kişiye iş vereceğiz. Sadece iş bitene kadar bakacak olursak üç yılda Siirt’e 100 milyon dolar kalır diye düşünüyorum.'' dedi.

ETİKETLER: Limak
http://www.yapi.com.tr/haberler/norveclinin-barajini-limak-aliyor_152451.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!