Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Nüfus Artışı Kentlerin Akıllıca Planlanmasını Gerektiriyor"

İstanbul’da düzenlenen akıllı kentler konulu konferansta konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, şehirleşme oranının artışına dikkat çekerek, “Bu durum, doğal ve kültürel eşiklerin de dahil olduğu daha sınırlı alanda, daha fazlı insanı barındırmayı gerektiriyor” diye konuştu.

yapı.com.tr
"Nüfus Artışı Kentlerin Akıllıca Planlanmasını Gerektiriyor"

Başkan Uğur, “Artık kentlerin akıllıca planlanması ve akıllıca işletilmesi kaçınılmazdır” dedi.  Milliyet'in haberine göre, “Büyüyen ve gelişen Türkiye’nin lokomotif kentlerinden olan Balıkesir’i, artan şehirleşme talebine ve enerji ihtiyacına yenilenebilir enerji yatırımları ile hazırlıyoruz” diyen Uğur, “Balıkesir, bugün Türkiye’de kurulu rüzgar enerji santrallerinin yüzde 25’ine ev sahipliği yapıyor. Konumuyla çok ciddi sanayi yatırımları çekiyor. Bu nedenle Balıkesir’i 5 milyonluk nüfusa (şimdiki nüfusun dört katı) göre planlıyoruz. Altyapısından atığına, enerji ihtiyacına kadar anlamlı veri analizleri ile yenilenebilir enerji yatırımları için yer seçim kararları oluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

Neden akıllı şehir?

Başkan Ahmet Edip Uğur, Türkiye’de “akıllı kent” kavramının çoğunlukla yerel yönetimlerin sunduğu sanal hizmet platformları olarak algılandığını ifade etti. Balıkesir olarak bu konuya çok daha geniş kapsamlı baktıklarını anlatan Uğur, “Yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanabilmek için rüzgar, güneş ve biyokütle yatırım alanlarının tespiti için veri taraması yapıyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nufus-artisi-kentlerin-akillica-planlanmasini-gerektiriyor_138245.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!