Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Nükleer Enerjiye İhtiyacımız Var"

"Nükleer Enerjiye İhtiyacımız Var"

CNN Türknerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin bütün doğal kaynaklarını kullansa dahi nükleer enerjiye ihtiyacını olduğunu söyledi. Güler, Conrad Oteli'nde ''Türkiye İçin Enerji Stratejisi'' başlığıyla düzenlenen ''5. Uluslararası Enerji Arenası''nda yaptığı konuşmada, enerji alanında çalışmalarını anlattı.

Türkiye'nin bir enerji politikası olduğunu ifade eden Güler, şunları söyledi:

"'Enerjinin dış politikanın ana unsurlarından biri olduğu yerde politika, strateji ve taktiğin olmadığından söz edilemez. Biz AR-GE projelerini hazırlayarak geldik. Çekici nereye vuracağımızı biliyoruz.Türkiye enerji politikaları konusunda iyi konumda.''

Enerji konusundaki gelişmeler
Enerji konusunda çok ciddi adımlar atıldığını söyleyen Güler, Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı'ndan ilk petrolün 27 mayısta tankerlere yükleneceğini anlatttı. Güler, üçte ikisi Türkiye'de olan bu hattın borularının dağlar ve tepeler aşılarak döşendiğini dile getirdi. Güler, İstanbul Boğazı'nın yükünün de son 3 yılda yüzde 50 arttığını belirterek, olası bir kazanın İstanbul'u ve petrol ticaretini ciddi sıkıntılara sokabileceğini vurguladı.

Boğaz'ın boru hattı olmadığını ifade ederek Samsun-Ceyhan projesini gündeme getirdiklerini dile getiren Güler, bu projeyle Ceyhan'ın bir enerji merkezi haline geleceğini anlattı. Enerji konusunda gündelik değil, en az 20-30 yıllık politikalar gerektiğine işaret eden Güler, doğalgaz konusunda yapılan çalışmalara da değindi.

Dünyanın en pahalı doğalgaz kullanan ülkelerinden biri olan Türkiye'nin şimdi Avrupa'nın en ucuz doğalgaz alan ülkelerinden biri haline geldiğini vurgulayan Güler, 5 ilde doğalgaz varken, bunu 36 ile çıkardıklarını, bu yıl sonu itibariyle de bu rakamın 75'e ulaşacağını bildirdi.

Çıkarılan maden yasasıyla, bu alanda yılda alınan 5 bin ruhsatın 18 bin ruhsata çıktığını vurgulayan Güler, Karadeniz'de ve Cudi dağındaki petrol arama çalışmalarının da devam ettiğini, getirdikleri ''enerji tarımı'' konseptiyle de hem tarımı canlandıracaklarını hem de Türkiye'nin enerjideki dışa bağımlıktan kurtulacağını kaydetti.

"Nükleer enerjiye ihtiyacımız var"
Nükleer enerji konusuna da değinen Güler, ''Nükleer teknoloji konusuyla ilk defa karşılaşılmıyor. Bu alanda binlerce uzman yetiştirdik. Bütün kaynaklarımızı kullansak da nükleer enerjiye ihtiyacımız olduğunu gördük'' diye konuştu.

Güler, bir gazetecinin, ''Sinop'ta kurulması planlanan nükleer santral nedeniyle önümüzdeki Cumartesi günü eylem yapılacağını'' hatırlatması üzerine, şöyle konuştu:

''Onlar Sinop halkı değil. Doğruyu görünce ikna olacaklar. Yaptığımız hesaplarla buraya nükleer santral yapmak uygun görüldü. Bize gelen bilgiler de, Sinopluların bu konuda gayet olumlu düşündükleridir. Yatırım onlara büyük avantajlar sağlayacak. Bu kadar büyük bir yatırım Sinop'un hem ekonomisinin, hem turizminin, hem de sanayisinin gelişmesine katkı sağlayacak. Sinoplu son derece memnun.''

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-enerjiye-ihtiyacimiz-var_45462.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!