Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Nükleer İhalesini Bu Ay Bitirmeliyiz'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer santral ihalesine dönük sürecin devam ettiğini belirtirken, "Ağustos ayında önemli bir kısmını bitirmiş olmamız lazım, son bir ay içinde bunu karara bağlamak lazım" dedi. Bakan Yıldız, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nda (TPAO) düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında gazetecilerin

Referans Gazetesi
'Nükleer İhalesini Bu Ay Bitirmeliyiz'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer santral ihalesine dönük sürecin devam ettiğini belirtirken, "Ağustos ayında önemli bir kısmını bitirmiş olmamız lazım, son bir ay içinde bunu karara bağlamak lazım" dedi. Bakan Yıldız, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nda (TPAO) düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Nükleer santral ihalesine ilişkin sürecin sorulması üzerine Yıldız, ihale sürecinin devam ettiğini, ülkenin menfaat ve çıkarları doğrultusunda değerlendirmeler yapıldığını ifade ederek, en son Rusya ile yapılan görüşmelerde de Türkiye'nin fiyat beklentisi olduğunun belirtildiğini söyledi. "Bu konuda makul bir noktada birleşirse bu iş olur" diyen Yıldız, fiyatta makul bir noktada birleşilmesi ve bunun sıhhatli bir yapıda olması durumunda yüzde 15, yüzde 20 ya da yüzde 25 gibi bir oranda kamu hissesi konusunun da gündeme gelebileceğini kaydetti. İhalenin ne zaman sonuçlanacağına ilişkin bir soru üzerine de Yıldız, ağustos ayında bunun önemli bir kısmını bitirmiş olmak gerektiğini belirterek, "Son bir ay içinde de bunu karara bağlamak lazım" diye konuştu.
 
Rusya'dan Batı hattından alınan gaz için kontratın ne zamana kadar uzatılacağının sorulması üzerine, bu konuda henüz bir netleşme olmadığını ancak, Türkiye'nin kendi kaynaklarıyla ya da diğer ülkelerle yapacağı anlaşmalar dikkate alınarak, bunun 15 yıldan başlayıp 25 yıla kadar sürebileceğini söyledi. Batı hattından alınan gazın bir başka ülkede değerlendirilmesini teminen re-export talepleri de olduğunu bildiren Yıldız, "bu olumlu da cevap bulabilir ya da bulmayabilir" dedi. Söz konusu hatta miktarın yine 6 milyar metreküp civarında devam edeceğini ifade eden Yıldız, görüşmelerde fiyatın ucuzlatılması konusunda taleplerini de yinelediklerini kaydetti.
 
Nabucco ve Güney Akım

Son dönemde Güney Akım ve Nabucco projelerinin birbirlerine alternatif projeler olarak tartışıldığını hatırlatan Yıldız, gerek Güney Akım gerekse Nabucco'ya Avrupa'nın artan doğalgaz ihtiyacı ve ithalata bağımlılık artışı dikkate alındığında orta ve uzun vadeli projeler olarak bakmak gerektiğini söyledi. Yıldız, "Bu doğrultuda AB ülkelerinin mutlaka Türkiye ile alakalı kritikleri, yorumları tekrardan gözden geçireceği kanaatindeyim. AB ister enerji başlığını açmış olsun ister açmamış olsun, Türkiye son bir aydaki gelişmelerle beraber enerjide özellikle Avrupa Birliğinin tam merkezindedir. Enerji sektörümüz, ulusal siyasetimiz açısından bir katalizör görevi yapacaktır" diye konuştu.
 
Azerbaycan'dan 8 milyar metreküp doğalgaz alımı konusunda miktarda bir değişiklik olup olmadığının sorulması üzerine Yıldız, 4 milyar metreküp kamu yoluyla, 4 milyar metreküp de kendilerinin pazarlaması yoluyla 8 milyar metreküp üzerinde şimdiye kadar görüşmelerinin bulunduğunu, bu miktarda henüz bir değişiklik olmadığını söyledi. Anlaşmaya bir paket olarak bakmak gerektiğini ifade eden Yıldız, paketin içinde miktar, fiyat ve transit geçiş ücretleri konularının bulunduğunu kaydetti.
 
Azerbaycan ile Şahdeniz 1 ve Şahdeniz 2 projelerine ilişkin görüşmelerde de belli bir noktaya gelindiğini, her iki tarafın da görüşmelere pozitif yaklaştığını anlatan Yıldız, şöyle devam etti: "Şahdeniz 1 projesiyle alakalı fiyat regülasyonu ve kontratın devamı ile alakalı çok büyük bir problem çıkmayacağını düşünüyorum. Şahdeniz 2'de de fiyat ve miktarla alakalı anlaşılmayacak bir durum yok, piyasa belli, fiyat konusunda bir sıkıntı doğmayacağını düşünüyorum, görüşmeler devam ediyor."
 
Enerjide Rusya'ya bağımlılık

Türkiye'nin son yaptığı anlaşmalarla Rusya'ya enerjide bağımlığının arttığının hatırlatılması üzerine de Yıldız şunları söyledi: "Rusya'ya bağımlıyız dersek bundan önce sorulması gereken soru şu, petrolde ya da doğalgazda bağımlılığın azaltılması konusunda ne tür teklifler var, bu teklifler nasıl değerlendiriliyor. Bize bir ülkeden teklif geldi de (biz bu teklifleri değerlendirmeyiz) diye mi düşünüyoruz yoksa bunları son derece realistik ve rasyonel şekilde Türkiye'nin büyüme hızına karşılık gelebilecek yapıyla karşılamaya mı çalışıyoruz. Ben her yumurtanın aynı sepette olmasını istemem. Türkiye'nin çok önemli bir enerji politikası ve stratejisi vardır ancak Türkiye'nin aynı zamanda birebir karşılaştığı gerçekleri de vardır.
 
Türkiye bugün gazın 40'ta 39'unu dışarıdan temin etmektedir. O zaman bu gazı tedarik ederken ülke çeşitlendirmesine ve güzergah çeşitlendirmesine dikkat ediyoruz ve varsa teklifleri fizibıl olması şartıyla bütün teklifleri değerlendiriyoruz."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-ihalesini-bu-ay-bitirmeliyiz_71341.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!