Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer İşbirliği Anlaşması Kongre Onayında

ABD Başkanı George W. Bush, ABD ile Türkiye arasında barışçı amaçlarla nükleer işbirliği yapılmasını öngören anlaşmayı Kongre'nin onayına sundu.

CNN Türk
Nükleer İşbirliği Anlaşması Kongre Onayında

br/> ABD Başkanı George W. Bush, ABD ile Türkiye arasında barışçı amaçlarla nükleer işbirliği yapılmasını öngören anlaşmayı Kongre'nin onayına sundu.

Bush Kongre'ye gönderdiği mesajda, "Bu anlaşma, NATO müttefikimizle aramızdaki siyasi ve ekonomik ilişkileri güçlendirecek ve Türkiye'de kurulması planlanan sivil nükleer sektöre ABD sanayinin nükleer ihracat yapabilmesinin gerekli yasal altyapısını oluşturacak" dedi.

Bush, Türkiye'nin bu anlaşmaya dahil olmasının, Ankara'nın nükleer malzemelerin dünyada yayılmasına karşı politikalarını güçlendireceğini de vurguladı.

Anlaşma, Amerikan şirketlerinin, Türkiye'ye sivil amaçlarla nükleer teknoloji, malzeme ve enerji reaktörü kurulmasında kullanılacak teçhizatı aktarabilmesini öngörüyor.

Anlaşmanın uygulamaya girmesi için Kongre'nin iki kanadı Senato ve Temsilciler Meclisi'nde de onaylanması gerekiyor.

Beyaz Saray'dan verilen bilgiye göre bu anlaşma, aslında 26 Temmuz 2000 tarihinde imzalanmış ve dönemin başkanı Bill Clinton'in da onayını almıştı.

Ancak, Beyaz Saray açıklamasına göre, ABD kuruluşlarının, "bazı özel Türk kurumlarının, nükleer malzemelerin yayılmasına yönelik bazı faaliyetlerde bulunduğunu ima eden bilgiler edinmesi" üzerine anlaşma, o dönemde onay için Kongre'ye gönderilmemişti.

Açıklamada, söz konusu kaygıların çözüme kavuşturulduğu ve bu çerçevede Bush yönetiminin anlaşmayı Kongre'ye iletmeyi kararlaştırdığı belirtildi.

Başkan Bush, yönetiminin, Kongre'deki onayı süreci çerçevesinde Senato Dış İlişkiler Komitesi ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi ile hemen danışmalara başlamaya hazır olduğunu da bildirdi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-isbirligi-anlasmasi-kongre-onayinda_59027.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!