Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer Karşıtı Açıklama Yaptılar

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu "Çernobil’i Unutma, Geleceğine Sahip Çık" talebiyle Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) önünde basın açıklaması yaptı.

Hürriyet Gazetesi
Nükleer Karşıtı Açıklama Yaptılar

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu "Çernobil’i Unutma, Geleceğine Sahip Çık" talebiyle Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) önünde basın açıklaması yaptı. Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı ve TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sözcüsü Ramazan Pektaş, 26 Nisan 1986 tarihinde Çernobil’de meydana gelen nükleer felaketin yıldönümü olduğunu hatırlatarak "Kamuoyundan saklanan felaketin boyutu ve ölümlerin korkunçluğu gizlenen ölü sayılarını artık tüm dünya biliyor. Kanser vakalarında artış tarım yapılamayan geniş bir bölge, radyoaktiviteye maruz kalmış yüzbinlerce insan, bir nükleer kazanın asgari zararlarının görülmesi nükleer lobicileri ve nükleer heveslilerini ikna etmeye yetmedi" diye konuştu. Nükleer Santrallerin sadece radyasyon kirlenmesinin yanı sıra siyasetten kamu görevlilerine kadar nükleerci olan herkesi kirlettiğini savunan Pektaş açıklamasında ayrıca şunları söyledi:

Nükleer fahiş ölçüde pahalı

"Kazanın üzerinden geçen 23 yıla karşın nükleer heveslileri kazadan ders almamış üstelik daha bir açgözlü hale gelmişlerdir. Teknik, ekonomik ve ekolojik açıdan felaket kaynağı olan nükleer, ne enerji sorununabir çare ne de başka bir faydası olmayacaktır. Topluma lanse edilen nükleer santrallerde risk yoktur söylemi de teknik olarak gerçek dışıdır. En son yapılan ihalede görüldüğü gibi nükleer enerji fahiş denecek ölçüde pahalıdır. Nükleer rezervler de söylendiği gibi sonsuz değil, sonludur. Çernobil, The Miles Island ve benzeri kazalarda görüldüğü gibi tehlikesiz değil, aksine çok tehlikelidir.

Meydanı lobicilere bırakmayacağız

Pahalı, yüksek riskli, dışa bağımlı, kirli bir yöntem olan nükleer enerjiden elektrik üretimi çözüm değildir. Çözüm öncelikleenerjinin etkin verimli kullanımıçevreci ve ekonomik kaynaklarımızdan yararlanmaktır. Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynakları konusunda yapılan düzenlemeler ve bilimsel çalışmalar daha ileri noktalara taşınmalıdır. Meydanı bugüne kadarolduğu gibi bundan sonra da nükleerci lobilere bırakmayacağımızı kararklılıkla ifade ediyoruz.

Bürokratlar bilime kulak vermeli

Çernobil kazasından 23 yıl sonra, bu kazada hayatını kaybedenlerin ve aha sonra dolaylı yollardan kazadan etkilenenlerin anılarını yaşatmak için Çernobil kazasının meydana geldiği 26 Nisan’ın bütün dünyada "Anti Nükleer Günü" olarak kabul edilmesini istiyoruz. Enerji bürokratları nükleer lobicilerin değil, bilimin sesine kulak vermelidir. Nükleer demek radyasyon demektir."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-karsiti-aciklama-yaptilar_68543.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!