Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Nükleer, Sanayileşme Açısından da Çok Ciddi Bir Sınıf Atlama Aracı"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mersin-Akkuyu nükleer santralinin yapımı için Rusya'nın çok uygun bir teklif verdiğini belirtirken, ''Rusya stratejik bir teklif vermiştir, yalnızca fizibıl ve ekonomik bir teklif vermemiştir. Birçok yerde Rusya'ya şu eleştiri de yapılıyor; bu fiyata nasıl yapacaklar? Aldığımız teklif çok uygun bir

yapi.com.tr / AA
"Nükleer, Sanayileşme Açısından da Çok Ciddi Bir Sınıf Atlama Aracı"

STRONG>Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mersin-Akkuyu nükleer santralinin yapımı için Rusya'nın çok uygun bir teklif verdiğini belirtirken, ''Rusya stratejik bir teklif vermiştir, yalnızca fizibıl ve ekonomik bir teklif vermemiştir. Birçok yerde Rusya'ya şu eleştiri de yapılıyor; bu fiyata nasıl yapacaklar? Aldığımız teklif çok uygun bir tekliftir'' dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bilkent Üniversitesi Marka Yaratma Yönetme Kulübü'nün Rixos Otelde düzenlediği 'II. Liderlik Forumu'na katılarak, liderlik kavramı konusundaki fikirlerini paylaştı ve öğrencilerin nükleer santralle ilgili sorularını yanıtladı.

Bir öğrenci, ''Şu anda nükleerin dünyaya çok zararlı olabileceğinden bahsediliyor. Nükleerin Türkiye'ye tehlike getireceğini düşünmüyor musunuz?'' şeklindeki sorusu üzerine Taner Yıldız, nükleerin sadece elektrik teminini içermediğini, sanayileşme açısından da çok ciddi bir sınıf atlama aracı olduğunu kaydetti.

Bugün dünyada 442 adet nükleer reaktör bulunduğunu, bunlardan 225 tanesinin ABD, Fransa ve Japonya'da yer aldığını, dünyanın en gelişmiş 30 ülkesi arasında da nükleere sahip olmayan tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Yıldız, ''Dünyada 442 tane nükleer santral var bunların gücü 7 Türkiye büyüklüğünü besler. Bunlar dünyadan kaldırılmadığı müddetçe bizim nükleer santralden vazgeçmemiz Türkiye'ye ihanet anlamına gelir'' diye konuştu. Dünyada 26 santralın 40 yaşını aşmış olduğuna da işaret eden Yıldız, eski teknolojiyle yapılan santralların kapatılmasından yana olduğunu bildirdi.

Santral işi neden Rusya'ya verildi?

Bir öğrencinin ''Nükleer santral neden Rus şirkete ihalesiz verildi. Şirketin çok da sağlam olmadığını düşünüyorum, İran'da yaptığı santralde sorun varmış'' şeklindeki sorusu üzerine Yıldız, bugün dünyadaki nükleer santrallerin yüzde 5'inin Rus yapımı olduğu bilgisini verdi. Nükleer santral yapımı konusunda daha önce yapılan 4 ihalenin başarısız olduğuna dikkati çeken Yıldız, ''Böyle bir işin yalnızca bürokrasinin omuzlarına yüklenemeyecek kadar büyük olduğunu kabul etmek lazım'' dedi. Yıldız, şunları söyledi:

''Sene 1952, Güney Kore'de kişi başına düşen gelir Türkiye'den daha az. Sene 1970 ve 1980'li yıllarda Güney Kore'nin milli geliri bizden fazla değildi. Güney Kore iğneden ipliğe yüzde 100'ünü ithal eden bir santral kurdurdu ABD'li Westinghouse'a. Şu anda ise yüzde yüzünü ihraç ediyorlar. Kişi başına düşen milli gelirleri de şu anda Türkiye'nin iki katı. Dünyada 12 bin yıllık nükleer santral ömrü var. Şu anda bunun 600 yıllığını Rusya yapıyor. (Ucuz olsun, yarı fiyatına alayım) dediğinizde böyle bir nükleer santral yapımcısı yok dünyada. Şirketlerin dünyada kötü santral yapma şansları ve imkanları yok. Hiçbir sektör de nükleer santraller kadar kontrol edilmiyor ve denetlenmiyor.''

Nükleer santralden devlete yüzde 20 kar

Nükleer santralden üretilecek elektriğin kilovatsaatine 15 yıl boyunca 12,35 sent alım garantisinin yüksek olmadığını da belirten Yıldız, söz konusu rakamın nükleer santral tamamlanıp üretime geçtiği tarihten geçerli olacağını, bugünkü fiyatlardan söz konusu fiyatın 6,40 sent düzeylerinde bulunduğunu vurguladı. Yıldız, ''Hangi sektör fiyatı sabitleyebilir ki. Elektrik fiyatları sürekli yükseliyor, biz burada fiyatı sabitledik. Rusya bu teklifi verirken stratejik bir teklif vermiştik, yalnızca fizibıl ve ekonomik bir teklif vermemiştir. Bir çok yerde Rusya'ya şu eleştiri de yapılıyor; bu fiyata nasıl yapacaklar. Aldığımız teklif çok uygun bir tekliftir'' dedi.

Rusya'nın Akkuyu nükleer santralini 60 yıllığa yapacağına işaret eden Yıldız, 15 yıl alım garantisinin ardından hiçbir para koymadan devletin yüzde 20 kar payı alacağını da vurguladı.

ETİKETLER: ekonomi enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-sanayilesme-acisindan-da-cok-ciddi-bir-sinif-atlama-araci_87019.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!