Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer Santrale 'Japonya Depremi' Ayarı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Japonya'daki depremle ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, ''Bunun bizim yapacağımız nükleer güç santralleriyle alakalı korelasyonunu, ilişkilerini tek tek gözlemliyoruz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Nükleer Santrale 'Japonya Depremi' Ayarı

'Türkiye Buluşmaları' programı kapsamında düzenlenecek eğitim toplantısı için Erzurum'a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir gazetecinin ''Japonya'daki nükleer santrallerle ilgili son gelişmeler nelerdir?'' sorusunu şöyle yanıtladı:
    
''Tabii hemen hemen her saat takip ediyoruz. Bildiğimiz gibi bizim Japonya ile süren bir nükleer müzakeremiz var. Heyet hatta şu anda Ankara'da. Dün tekrar başladık. Her hafta karşılıklı heyetler gidip geliyor. Öncelikle Japonya'daki bulunan hükümete ve Japon halkına geçmiş olsun dileklerimizi, taziye dileklerimizi iletiyoruz. Dünya tarihinde şiddeti ve süresi itibarıyla ilk büyük 5 deprem arasına girdi, 8.9 şiddetindeki deprem. Son derece önemli, tahribatın boyutları henüz tespit edilebilmiş değil. Kendilerine geçmiş olsun dileklerimi bir kez daha vurguluyorum.''

Nükleer santraller açısından iki ay önceki Japonya ziyaretinde nükleer santrali gezme ve teknik inceleme imkanı bulduğunu anlatan Yıldız, ''Burada Fukuşima'daki nükleer santrallerle alakalı bir sıkıntı çıktığını söylediler. Yaklaşık 40 yıllık bir santral. Santrallerin teknolojisi çok daha farklı. Ama en son aldığımız haberlerde, radyoaktif seviyenin hızla düşürüldüğünü, soğutmayla alakalı problem vardı, onu da deniz suyu ile giderdiklerini söylediler'' şeklinde konuştu.
    
''Birebir takip ediyoruz''
    
Gelişmeleri sıcağı sıcağına takip ettiklerini vurgulayan Bakan Yıldız, ''Birebir takip ediyoruz. Bunun bizim yapacağımız nükleer güç santralleri ile alakalı korelasyonunu, ilişkilerini tek tek gözlemliyoruz. Bizim açımızdan tabii ki önemli. Ama böyle bir sınamadan geçmiş, bu kadar yüksek bir deprem şiddetinden geçmiş olması Japonya adına talihsizlik. Fakat buradan çıkartılacak sonuçların mutlaka olduğunu vurgulamak isterim'' dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''Soğutma probleminin özellikle içinde bulunduğumuz gün içinde önemli ölçüde giderilmesi demek, ciddi bir sıkıntının ortadan kalkması demektir. Dediğim gibi bütün teknik heyetlerimizle beraber, arkadaşlarımızla birlikte, bunu değerlendiriyoruz. Çünkü biz de içinde bulunduğumuz Mart ayının sonuna kadar bu müzakerelerin belli bir seviyeye gelmesini öngörmüştük. Hatırlarsanız, aralık ayının sonunda yaptığımız görüşmelerde, taraflar birbirlerine 3 ay gibi bir süre vermişlerdi. Mart ayının sonuna kadar da önemli ölçüde bir belirlemeyi yapmamız gerekiyor. Bütün bu depremle beraber sonuçlarını teknik arkadaşlarımızla beraber değerlendirip, sayın Başbakanımıza bunu arz edeceğiz.''

ETİKETLER: kurum enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-santrale-japonya-depremi-ayari_86273.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!