Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleerde Türkiye Takımını Tamamladı

Türkiye ile Rusya arasında enerjide stratejik işbirliğinin ilk ürünü olacak Nükleer santral yapımı için ilk somut adım atılıyor. Rusya'da imzalanan deklarasyonda "10 gün içinde kurulması öngörülen" teknik müzakere ekibi oluşturuldu. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), TETAŞ ve Enerji Bakanlığı bürokratlarından oluşan heyetin isimleri Rusya'ya

Sabah Gazetesi
Nükleerde Türkiye Takımını Tamamladı

Türkiye ile Rusya arasında enerjide stratejik işbirliğinin ilk ürünü olacak Nükleer santral yapımı için ilk somut adım atılıyor. Rusya'da imzalanan deklarasyonda "10 gün içinde kurulması öngörülen" teknik müzakere ekibi oluşturuldu. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), TETAŞ ve Enerji Bakanlığı bürokratlarından oluşan heyetin isimleri Rusya'ya bildirildi.

Rusya'nın da oluşturacağı teknik heyet isimlerini bu hafta bildirmesinin ardından önümüzdeki hafta, Rusya heyeti ile görüşmelere başlanacak. Nükleer santralda kamu payı ve fiyatlandırma başlıklarında prensip olarak anlaşan iki ülke yetkilileri inşa edilecek nükleer santralın tüm teknik detayları ile ilgili müzakereler yürütecek. Teknik müzakerelerin ardından devreye hukukçular girecek ve hukuki metin üzerinden çalışmalar yapılacak. Yaklaşık 5 ay sürmesi beklenen müzakerelerin ardından mayıs - haziran aylarında Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in Türkiye temaslarında nükleer ile ilgili tüm detayları içeren milletlerarası anlaşmaya imza atılacak.

Rusya temaslarında kamu payı, finansman, nükleer atıkların değerlendirilmesi başlıklarında prensipte anlaşmaya varan taraflar, teknik heyetler aracılığıyla projeye ilişkin tüm detayları netleştirecek. 5 ay sürmesi beklenen çalışmaların ardından Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in Türkiye ziyaretinde Nükleer ile ilgili nihai protokole imza atılması hedefleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleerde-turkiye-takimini-tamamladi_76182.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!