Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ödemiş’te Kritik Tarih Belli Oldu

Ödemiş’te kurulması planlanan altın madenine Valilikten çıkan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) vizesinin ardından kritik tarih de belli oldu.

yapi.com.tr
Ödemiş’te Kritik Tarih Belli Oldu

Ege'de Son Söz'ün haberine göre, Menderes Havzası’nın potansiyeli en yüksek ilçeleri arasında yer alan Ödemiş’te kurulması planlanan altın madenine Valilikten çıkan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) vizesinin ardından kritik tarih de belli oldu.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre maden ÇED süreci kapsamında bu kez halkın kantarına çıkacak. Maden için 7 Temmuz 2015 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenleneceği açıklandı. Toplantının yeri ve saati önümüzdeki günlerde belli olacak.

META Madencilik Araştırma Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nin kurucu ortaklarından Abdullah Şentürk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nden aldığı ‘dördüncü’ grup işletme ruhsatı ile ÇED sürecini başlatmıştı. Ödemiş’in Çobanlar Köyü Mandırapınarı Mevkii’nde kurulması planlanan maden işletme tesisi ilk etapta köylülerin tepkisine neden olmuştu. Ruhsat alanı 2 bin 706,7 hektarlık olan altın madeninin şimdilik 11,34 hektarlık alanında arama yapılması planlanıyor.

Ödemiş’e 6 kilometre uzaklıkta olan tarihi Birgi Beldesi’nin yakınlarında olan alan dört köyün ortak sınırında bulunuyor. Maden arama sahası İzmir’in doğal güzellikleri ile bilinen Gölcük Gölü’nün alt bölgelerinde Bozdağ’ın eteklerinde yer alıyor. Kayıtlarda işletilebilir görünür rezerv 14 milyon 784 bin ton,  ortalama yıllık üretim miktarı 20 bin ton olarak tespit edilirken tam 739 yıl çalışma yapılabileceği öngörülüyor. Başvuru ise 10 yıllık süreç için yapılırken çalışmalar devam ettikçe süre uzatımı alınması düşünülüyor.

Kendisi buldu

Madenin yeri kadar ruhsat başvurusu yapan ve izinlerin büyük bölümünü alan Abdullah Şentürk’ün hikayesi de ilginç… Şu anda 73 yaşında olan İşadamı Şentürk’ün Osmanlı arşivlerinden yararlandığı ifade edilirken 1890'da İngilizler, 1910'da Almanlar, 1969 – 1973 yılları arasında da Birleşmiş Milletler kayıtlarından yararlandığı ifade edilmişti. O döneme ilişkin belge ve haritaları inceleyen Şentürk’ün yıllar önce yapılan başvurunun üzerine geçen zamanda farklı çalışmalar da yaptığı ifade edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/odemiste-kritik-tarih-belli-oldu_130900.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!