Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Altın Madeni için ÇED'e Çukur Engeli

İzmir'in Ödemiş İlçesi'nde, açılmak istenen altın madeni için Dolaylar Mahallesi'nde yapılacak Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Toplantısı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin gelmemesi nedeniyle yapılamadı.

yapi.com.tr
Altın Madeni için ÇED'e Çukur Engeli

DHA'nın haberine göre, Bozdağların eteklerindeki Gölcük, Oğuzlar, Bayırlı, Çağlayan, Çobanlar, Dolaylar, Mursallı, Günlüce ve Çamyayla köylerini içine alan geniş bir bölgede, altın madeni aramak için geçen 5 Mart tarihinde Ödemiş Perşembe Pazarı Mevkii'nde yapılacağı ilan edilen altın madeni açmak için gerekli Çevre Etkileşim Değerlendirme (ÇED) toplantısı izni Ödemiş Belediyesi tarafından geçen 2 Mart'taki toplantıda oy birliğiyle iptal edildi. Belediye, bölgede altın arama çalışmalarının karşısında olacağını duyurdu. Bu gelişmenin ardından Perşembe Pazarı Mevkii'nde, ÇED toplantısı yerine Küçük Menderes Havzası Tarih ve Doğa Katliamına Hayır Platformu'nun (HAVZA-PLAT) öncülüğünde 'Altın Madeni hayır Şenliği' düzenledi. Şirket, bir ay önce yeni ÇED toplantısının tarihini ilan etmesine rağmen yer bildirimini bir gün önceden duyurdu.

Toplantının yapllacağı meydan kazıldı

Toplantının yapılacağı 28 Nisan'a bir gün kala bakanlık resmi internet sitesinden duyuru yaparken iddiaya göre, Ödemiş Belediyesi bu defa ilginç bir önlem aldı. Ak Partili Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, şirketin madeni ve projeyi anlatacağı Dolaylar Mahallesi Meydanı'nda kepçelerle köy meydanında kazı çalışması başlattı. Belediyenin bu tutumu köylülerden de destek buldu. Başkan Badem ise, çalışmanın ÇED toplantısıyla bir ilgisi olmadığını tamamen tesadüf olduğunu belirtip, "Mahallenin meydanında çökme vardı. Muhtarın bir talebi vardı. Bunun üzerine çalışma başlatıp, toplantının yapılacağı güne denk gelmesi tamamen tesadüf" dedi.

Madene sloganlarla tepki gösterdiler

ÇED toplantısının yapılacağı alanda toplanan aralarında kadınlarında bulunduğu yaklaşık 250 köylü ve çevreci, 'Bozdağ'da altın istemiyoruz', 'Kanser olmak istemiyoruz', 'Burası dolaylar buradan çıkış yok' sloganı attı. Köylülere, partinin İzmir İl Başkanlığı'na ait seçim midibüsü ile mahalleye gelen CHP İzmir milletvekili adayları Ülkümen Rodoplu, Kamil Okyay Sındır, Hüseyin Sezer ve Kemal Elitaş da destek verdi.

Köylülerden Ayşe Seferli, "Evlenecek yaşta oğullarım var. Buraları altın madeni için kazarlarsa neyle geçimizi sağlayacağız. Burada asla altın madeni istemiyoruz" diyerek tepkisini dile getirdi.

Orman Su işleri Bakanlığı'ndan Ziraat Mühendisi Ersin Özek, İzmir 1 Nolu Koruma Kurulu'nda Mustafa Çalındağ, Ödemiş Müzesi'nde Araştırmacı Sevda Çetin'in aralarında bulunduğu görevliler, saat 14.00'da başlayacağı duyurulan ÇED Toplantısı'na bir saat beklenmesine rağmen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden bir yetkilinin gelmemesi nedeniyle tutunak tuttu. Toplantının iptal olması üzerine kalabalık, jandarmanın geniş güvenlik önlemi altında olaysız şekilde dağıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/altin-madeni-icin-cede-cukur-engeli_130575.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!