Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Depreme Karşı Oto Lastiği

ODTÜ'lü Doçentin Projesi Dünya Bankası'ndan Ödül Aldı

Dünya Bankası'nın yaratıcı fikirleri teşvik etmek için verdiği ve toplam değeri 6 milyon doları aşan 47 Pazar Geliştirme Ödülü'nden (Development Ma

Dünyab>Dünya Bankası'nın yaratıcı fikirleri teşvik etmek için verdiği ve toplam değeri 6 milyon doları aşan 47 Pazar Geliştirme Ödülü'nden (Development Marketplace-DM) birini Türkiye'den bir bilimadamı aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim üyelerinden Yardımcı Doçent Ahmet Türer, 'taş binaların depreme dayanıklılığını kullanılmış otomobil lastiğiyle artırma' projesiyle bu ödülü almaya hak kazandı.

Dünya Bankası'nın geliştirme aşamasındaki yaratıcı fikirleri teşvik etmek ve desteklemek için 1998 yılından bu yana verdiği DM ödüllerinden biri ODTÜ'lü öğretim üyesinin projesine geldi. Bankanın Avrupa-Orta Asya biriminde layık gördüğü 3 ödülden biri olan proje, mühendislik çalışmalarından yeterli derecede yararlanamayan yoksul kesimlerin oturduğu evlerin depreme dayanıklılığının kullanılmış otomobil lastikleriyle artırılması esasına dayanıyor. Buna göre içinde çelik örgü bulunan lastikler, evlerin duvarlarının direncini artırmada kullanılıyor.

Hem ekonomik hem kolay

Malzemenin hem geri dönüşümlü hem de ekonomik oluşuyla maliyeti düşüren proje, afişler, çizimler ve internet yoluyla dar gelirlilere ulaştırılabilecek, ev sahiplerinin eğitimsiz olsalar bile uygulamaları kendilerinin yapmaları sağlanabilecek. Mevcut mühendislik uygulamalarından çoğu dar gelirlinin faydalanamadığına dikkat çeken proje, bu sayede özellikle sismik hareketin fazla olduğu bölgelerde gecekondularda yaşayan kesimlerin can kaybını önlemeyi amaçlıyor.

Pek çok faal fay hattının geçtiği Türkiye'de sadece 1992-1999 yılları arasında meydana gelen depremlerde 18 bin kişi hayatını kaybetti.

ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümü öğretim üyelerinden Yardımcı Doçent Ahmet Türer ve kendisine bilgisayar uygulamaları konusunda destek veren Serdar Ak tarafından geliştirilen proje, 2003 yılında 27 ülkeden çeşitli dallarda 47 projeye verilen toplam 6 milyon 518 bin 779 dolar ödülün 129 bin 990 dolarlık kısmını alma hakkı kazandı. 2 bin 700'ün üzerindeki başvurudan 183'ü ise finale kaldı. Avrupa-Orta Asya bölgesinden ödül kazanan diğer iki projeden anneden bebeğe HIV virüsü geçişini önlemeye yönelik olanı Romanya'ya, ormanların daha verimli kullanımını amaçlayan diğeri de Letonya'ya gitti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/odtulu-docentin-projesi-dunya-bankasindan-odul-aldi_7989.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!