Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ODTÜ'lü Öğrencilerin Projeleri Arçelik'te Hayat Bulacak

Endüstriyel tasarım konusunda Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile işbirliği yapan Arçelik, öğrencilerin projelerini hayata geçirecek. Arçe

Dünyab>Endüstriyel tasarım konusunda Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile işbirliği yapan Arçelik, öğrencilerin projelerini hayata geçirecek.
Arçelik ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arasında endüstriyel tasarım konusunda başlatılan işbirliği sonucunda ortaya çıkan başarılı projeler, Arçelik tarafından ürünlerinde kullanılmak üzere değerlendirmeye alındı.

Arçelik'ten yapılan açıklamaya göre, şirketin Çayırova tesislerinde düzenlenen törende, işbirliği kapsamında 2002-2003 eğitim öğretim yılında yapılan projeler tanıtıldı.

Arçelik Genel Müdürü Nedim Esgin, Arçelik'in endüstriyel tasarıma verdiği önemle Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden biri olduğunu belirterek, rekabet ortamı ve globalleşme süreci sonucunda endüstri ürünleri tasarımının tüketici tercihlerinde giderek daha çok önem kazandığına dikkat çekti.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut ise büyük ölçekli üretici kuruluşlara ve üniversitelere önemli görevler düştüğünü, kurumların bu gibi işbirliklerine destek vermeleri ve bu işbirliklerini gelenekselleştirmek için gerekli adımları atmalarının önemini vurguladı.

İşbirliği 10 yıl önce başladı

Verilen bilgiye göre, Arçelik ve ODTÜ arasındaki işbirliği ilk kez 1993 yılında Ankara Bulaşık Makinesi İşletmesi'nin üretime başladığı yıllarda teknik uzmanlık alanında yapıldı. Bu çerçevede üniversiteye işletme laboratuarlarının kurulması desteği verildi, ürün geliştirme faaliyetlerinde zaman kazanmak ve uzmanlıklardan faydalanmak için Makine Mühendisliği uygulamalı derslerinde projeler oluşturuldu. Makine Mühendisliği içinde çamaşır ve bulaşık makinesi için laboratuvarlar kuruldu ve çıktıları düzenli olarak ürün projelerinde kullanıldı.

Projelerle ilgili konularda bitirme ödevleri ve yüksek lisans tezleri yapıldığı ve hazırlanan yazılımların bugün halen Arçelik'in tasarım faaliyetlerinde kullanıldığı bildirildi.

Proje kapsamındaki çalışmalarda başarılı olan öğrencilere Arçelik'te ilgili branşlarda iş imkanı da sunuldu. Şu anda halen 1 doktora ve 2 master tezi çalışmaları teknopark destekli olarak sürdürülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/odtulu-ogrencilerin-projeleri-arcelikte-hayat-bulacak_5971.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!