Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

OECD, İstanbul’un Röntgenini Çekecek

Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un geleceğini şekillendirecek ‘Metropolitan Alan İncelemesi Projesi’ni hayata geçirdi.

Zamanüyükşehir Belediyesi, İstanbul’un geleceğini şekillendirecek ‘Metropolitan Alan İncelemesi Projesi’ni hayata geçirdi. 2006 yılı sonunda tamamlanacak proje İktisadi Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ile birlikte yürütülecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İktisadi Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ile birlikte İstanbul’un dönüşüm potansiyelini ortaya koyacak. İki kurum, bu amaçla kentin uzun vadeli vizyonunu belirlemek için İstanbul Metropolitan Alan İncelemesi Projesi’ni başlattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, OECD Genel Sekreteri Donald J. Johnston ile birlikte yaptığı bir basın toplantısıyla projeyi tanıttı. Topbaş, Türkiye’de ilk kez İstanbul’un örgütün çalışma programına katıldığını belirterek, bunun bir şans olduğunu dile getirdi.

İstanbul’un sorunlarının büyük bölümü, 50 yılda 12 milyon göçün yol açtığı plansız ve sağlıksız kentleşmeden kaynaklanıyor. İşsizlik de özellikle bu durumdan kaynaklanıyor. Kentle ilgili bu olumsuz tablonun kaldırılması için Büyükşehir, OECD ile işbirliği yaptı. Belediye, şehrin stratejik planlarını 2005 yılı sonunda bitirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda, OECD ile başlatılan inceleme projesi de 2006 yılı sonunda tamamlanacak. Daha sonra Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ile de şehrin sosyal ve ekonomik planlaması yapılacak. Proje kapsamında, İstanbul’un adeta röntgeni çekilecek. Kentteki eksiklik ve sorunlar tespit edilecek. Yatırım bölgeleri tespit edilecek. Çalışma; sosyo-ekonomik trendler ve rekabet avantajları, İstanbul vizyonu, metropolitan yönetişim konularını da içerecek. Elde edilecek verilere göre bir analiz yapılacak. Çıkan sonuçlara göre İstanbul için yol haritası belirlenecek. Çalışmaya ilişkin yıl sonunda ara rapor hazırlanacağını belirten Topbaş, “Burada mali istikrarı koruyarak en yüksek sürdürülebilir ekonomik büyümeyi ve istihdamı sağlamayı hedefliyoruz.” dedi. 21-22 Haziran’da da konuyla ilgili ilk toplantı yapılacak.

Projenin kentin geleceğine farklılık getireceğini söyleyen Topbaş, “İstanbul, dünya ölçeğinde yatırımda öncelikli görülen kent. Turizmde ciddi patlamalar yaşanmaya başladı. Birçok organizasyonlar, fuar ve kongreler bu kentte yapılmaya başlandı. Bunun sonucu olarak, yeni istihdam alanları açılacaktır.” dedi.

OECD Genel Sekreteri Johnston, İstanbul için çıkacak raporun diğer büyükşehirler için de uygulanabileceğini kaydetti. Johnston, 12-15 milyon nüfuslu, sanayisi ve üniversitesi yoğun bir şehirde bilgi birikimi ve paylaşımının önemli olduğunu vurguladı. Bu değerlerin küresel rekabet için önemli bir fırsat olduğunu kaydeden Johnston, şunları söyledi: “Sizin çok önemli bir avantajınız var. Bu da kentin çekiciliği. Çevresi, yaşam kalitesi, kültürel değerleri bu kentin artı değerleri. İstanbul’un kültürel ve tarihî anıtlarının farkındayız. İstanbul anılar ve ümitler kenti. Bir kent bundan daha iyi nasıl tanımlanabilir?”

http://www.yapi.com.tr/haberler/oecd-istanbulun-rontgenini-cekecek_28765.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!