Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

OECD’nin İstanbul’u inceleme çalışmaları başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İktisadi Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) işbirliğiyle hazırlanan “İstanbul Metropolitan Alan Değerlendirme” projesi çalışmaları başladı.

Zaman/Birol Aydınstanbul Büyükşehir Belediyesi, İktisadi Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) işbirliğiyle hazırlanan “İstanbul Metropolitan Alan Değerlendirme” projesi çalışmaları başladı.

Çalışma, Büyükşehir Belediyesi, OECD ve DPT ortak çalışması, sosyo-ekonomik trendler ve rekabet avantajları, İstanbul vizyonu ve metropolitan yönetişim adlı altı ana başlık altında sürdürülüyor.

Çalışmayla, şehrin metropolitan alan analizi yapılacak. Buna göre dönüşüm potansiyeli ortaya konulacak. Buna bağlı olarak da uzun vadeli bir vizyon çerçevesi belirlenecek. Projeyle, İstanbul için global rekabet gücü oluşturacak strateji ve politikalar üretilecek. Proje hayata geçince, İstanbul’un kendi kendine üreten bir kent olarak dünya şehirleriyle rekabet edecek konuma gelmesi hedefleniyor. Çalışma, OECD Bölgesel Kalkınma Politikaları Komitesi’nin daha önce çeşitli ülkelerde ve şehirlerde gerçekleştirdiği metropolitan alan değerlendirme çalışmalarından biri olacak. Tamamlandığında, OECD tarafından onaylandıktan sonra uluslararası takdimi ve tanıtımı yapılacak. OECD, bu çalışmayı daha önce Kanada, Japonya, Montreal, Busan, Atina, Seul ve Mexico City gibi ülke ve şehirlerde yapmıştı. İstanbul için yapılacak çalışma Aralık 2006’da bitirilecek. Proje çalışmalarında Büyükşehir Belediyesi, OECD ve DPT temsilcilerinin yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarından, üniversitelerden ve sivil toplum örgütlerinden temsilciler görev alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/oecdnin-istanbulu-inceleme-calismalari-basladi_29099.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!